„Lasy nasze wspólne dobro” – IV Europejski Tydzień Leśny

W dniach 9-13 października 2017 r. pod hasłem „Lasy nasze wspólne dobro” odbyła się w Warszawie Wspólna Sesja Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO LAS2017.

Najważniejszym wydarzeniem było spotkanie ministrów odpowiedzialnych za lasy regionu paneuropejskiego, któremu towarzyszyły obchody IV Europejskiego Tygodnia Leśnego. Obchody ETL stworzyły okazję do dyskusji na temat leśnictwa i sektora leśnego, a także stały się swoistym forum do promocji zrównoważonej gospodarki leśnej. ETL po raz pierwszy był obchodzony w Europie w 2008 r.

LAS2017-logo
EFW-logo

Do Warszawy przyjechali uczestnicy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele nauki, krajowego i zagranicznego przemysłu drzewnego oraz organizacji pozarządowych.

Otwierając spotkanie prof. dr hab. Jan Szyszko, Minister Środowiska podkreślił, że głównym celem Jego decyzji będzie doprowadzenie do zwiększenia lesistości i zasobów naturalnych w Europie. Chcemy pokazać polski, wielofunkcyjny model leśnictwa, z którego jesteśmy dumni. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one obecnie blisko 30 procent terytorium naszego kraju. Co więcej, lesistość Polski, mimo że użytkujemy lasy, cały czas wzrasta – podkreślił prof. dr hab. Jan Szyszko.

Otwarcie Wspólnej Sesja Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO LAS2017 (Fot. Arch. EnviroSolutions)

Natomiast Ewa Müller, dyrektor Wydziału Gospodarki Leśnej, Polityki i Produktów Leśnych Departamentu Leśnictwa FAO stwierdziła, że należy przyjrzeć się wielu różnym czynnikom, które mają wpływ na degradacje obszarów leśnych i ich zmniejszanie się. Szczególnie należy zwrócić uwagę na nielegalną wycinkę lasów tropikalnych, gdyż ich znikanie będzie miało wpływ na całą planetę – dodała.

Spotkanie ministrów i szefów agencji leśnych (fot. T. Esman, CILP)

Spotkanie ministrów i szefów agencji leśnych (fot. T. Esman, CILP)

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski zaznaczył, że Lasy Państwowe od dwóch lat prowadzą projekty rozwojowe, które mają wspomóc przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Do takich działań zalicza się sztandarowy projekt Lasów Państwowych jakim są Leśne Gospodarstwa Węglowe.

W ramach obchodów ETL odbyło się szereg spotkań, podczas których Goście z zagranicy mogli się zapoznać z polskim modelem leśnictwa, zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej oraz badaniami prowadzonymi przez polskich naukowców.

W trakcie Sesji Instytut Badawczy Leśnictwa zorganizował side event pt. „Przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo Puszczy Białowieskiej”. Prof. dr. hab. Jacek Hilszczański, zastępca dyrektora IBL ds. naukowo-badawczych, przedstawił wyniki badań uzyskane w ramach projektu pt. „Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych” („The natural and cultural heritage of the Bialowieża Forest”), który realizuje od blisko dwóch lat konsorcjum naukowe koordynowane przez IBL na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Prof. dr. hab. Jacek Hilszczański

Prof. dr. hab. Jacek Hilszczański, zastępca dyrektora IBL ds. naukowo-badawczych podczas prezentacji wyników uzyskanych w ramach realizacji projektu badawczego

O badaniach archeologicznych mówił dr hab. Rafał Zapłata z fundacji Hereditas. Przedstawione wyniki spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy zadawali pytania do prelegentów odnośnie metodyki, przyczyn zmian różnorodności biologicznej Puszczy, czy też optymalnych sposobów ochrony wybranych gatunków fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych.

Przez cztery dni sesji na stoisku informacyjnym IBL obsługiwanym przez pracowników Działu Informacji Naukowej i Promocji ( mgr Danuta Lotz, mgr inż. Przemysław Szmit i mgr inż. Anna Tylman ), uczestnicy Sesji mogli uzyskać informację nt. najnowszych badań realizowanych w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Mgr inż. Przemysław Szmit i mgr Danuta Lotz

Mgr inż. Przemysław Szmit i mgr Danuta Lotz na stoisku informacyjnym IBL w Hotelu Novotel

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego pracownicy naukowi i edukatorzy z Instytutu Badawczego Leśnictwa przygotowali w Izbie Edukacji Leśnej IBL w Sękocinie Starym dwie lekcje dedykowane tematyce ETL – „Lasy nasze wspólne dobro”.

10 października br. podczas lekcji dla młodzieży licealnej mgr inż. Radomir Bałazy przedstawi prezentację pt. „Modelowanie węgla w lasach i systemy wspierania decyzji we współczesnym leśnictwie w oparciu o technologie geomatyczne”, a następnie wraz z dr. inż. Krzysztofem Stereńczakiem i współpracownikami przeprowadzili warsztaty terenowe, w trakcie których młodzież zapoznała się z zasadą działania naziemnego skanera laserowego. Przeprowadzony został również pokaz terenowy w celu zaprezentowania praktycznych aspektów wykorzystania nowoczesnych narzędzi w monitoringu lasów. Następnie uczestnicy lekcji zwiedzili Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego, poznając zakres przeprowadzanych tam badań i analiz.

zdjęcie

Kolejnego dnia (11 października br.) odbyła się lekcja pt. „Różnorodność biologiczna. Zrównoważony rozwój„. Edukatorka mgr inż. Grażyna Głuch przeprowadziła pogadanki nt. różnorodności biologicznej w dwóch zakresach tematycznych: „Różnorodność biologiczna. Historia. Akty i ustawy prawne” oraz „Ochrona różnorodności biologicznej na poziomie genu, gatunku, ekosystemu i krajobrazu”. Następnie wraz z mgr. inż. Arturem Sawickim przeprowadzili warsztaty i konkursy w grupach w zakresie: „Poznaj gatunki roślin, zwierząt i grzybów występujące w polskich lasach”. Na zakończenie młodzież wzięła udział w zajęciach terenowych – grze edukacyjnej pt. „Zrównoważony rozwój a Twoje decyzje”.

zdjęcie

W warsztatach pt. „Poznaj gatunki roślin, zwierząt i grzybów występujące w polskich lasach” wzięła udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie

W ostatni dzień obchodów uczestnicy IV Europejskiego Tygodnia Leśnego brali udział w wycieczkach terenowych, przygotowanych przez organizatorów. Jedną z nich przygotował Instytut Badawczy Leśnictwa wraz z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

zdjęcie

W siedzibie IBL w Sękocinie Starym Goście mieli możliwość poznania głównych tematów badawczych realizowanych w polskim leśnictwie.

Gości przywitał dr hab. Janusz Czerepko , dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz mgr inż. Adam Wasiak , zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dr hab. Janusz Czerepko i mgr inż. Adam Wasiak

Dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa i mgr inż. Adam Wasiak, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej

Podczas spotkania organizatorzy przedstawili ogólne informacje na temat budowania potencjału krajowych badań w takich dziedzinach jak: teledetekcja i pomiary Lidar stosowane w zarządzaniu i monitorowaniu lasów, zapobieganie i monitoring pożarowy lasów, metody i wyniki dotyczące sekwestracji węgla w glebach leśnych, postępy w analizach DNA wykorzystywanych w leśnictwie, najlepsze praktyki stosowane w edukacji ekologicznej z zakresu leśnictwa, system inwentaryzacji lasów w Polsce oraz zarządzanie danymi przez Bank Danych o Lasach.

Uczestnicy wspólnej sesji

Uczestnicy wspólnej sesji przygotowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa i Biuro Urządzania i Geodezji Leśnej

Wygłoszono następujące prezentacje:

  • „System ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce” – mgr inż. Bartłomiej Kołakowski
mgr inż. Bartłomiej Kołakowski
  • „Sekwestracja węgla w glebie leśnej. Prezentacja analizy zawartości węgla w glebie leśnej” – mgr Paulina Dróżdż (IBL)
mgr Paulina Dróżdż
  • „Pomiary zdalne i pomiarowe Lidar jako narzędzie nowoczesnej gospodarki leśnej oraz monitorowania lasu” – mgr inż. Radomir Bałazy i dr inż. Krzysztof Stereńczak (IBL),
dr inż. Krzysztof Stereńczak
  • „Ogólne informacje o Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej – system inwentaryzacji lasów w Polsce” – mgr inż. Adam Wasiak (BULiGL),
Mgr inż. Adam Wasiak

Mgr inż. Adam Wasiak, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej

  • „Bank Danych o Lasach – cele i zakres, użytkownicy danych” – dr Andrzej Talarczyk (BULiGL)
dr Andrzej Talarczyk

Ponadto zostały zaprezentowane laboratoria IBL, wyposażone w sprzęt najnowszej generacji oraz infrastruktura ścieżek edukacyjnych IBL w Sękocinie Starym.

Wizyta Gości Europejskiego Tygodnia Leśnego w Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego

Laboratorium Biologii Molekularnej prezentuje dr hab. Justyna Nowakowska

zdjęcie

Po ścieżkach edukacyjnych Gości Europejskiego Tygodnia Leśnego oprowadziła mgr inż. Grażyna Głuch

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów ETL – FOTOGALERIA oraz filmu Europejski Tydzień Leśny 2017

 

Oprac. Artur Sawicki

Zdjęcia: Artur Sawicki, Przemysław Szmit, arch. IBL

Translate »