O wypalaniu w międzynarodowym towarzystwie

W dniach od 31 stycznia do 3 lutego 2017 r. w Barcelonie (Hiszpania) odbył się Kongres ICOPFIRES (International Congress on Prescribed Fires).

Kongresowi towarzyszył 14. szczyt International Wildland Fire Safety Summit. Sam kongres został przez organizatorów określony jako pierwszy, międzynarodowy kongres poświęcony pożarom kontrolowanym w Europie. Organizatorami tego międzynarodowego Kongresu były osoby z wieloletnim doświadczeniem, praktycy oraz naukowcy reprezentujący m.in. Uniwersytet Barceloński, Fundację Pau Costa, Wydział Ochrony Przeciwpożarowej Katalonii, Centrum Nauk Leśnych Katalonii, specjalną formację strażacką Catalonia the Bombers GRAF Team, cieszący się międzynarodowym uznaniem zespół wsparcia działań ratowniczo – gaśniczych na terenach leśnych oraz GRAM Team – zespół badaczy skupiających się na efektach środowiskowych stosowania celowego wypalania.

zdjęcie

Wypalanie jako metoda czynnej ochrony wrzosowisk – Uniwersytet Barceloński

Celem Kongresu była wymiana doświadczeń z badań nad wykorzystaniem ognia w gospodarce leśnej i rolnej oraz ochronie przyrody, między przedstawicielami władz lokalnych, strażakami, leśnikami, naukowcami (obecni byli m.in. biolodzy, gleboznawcy, meteorolodzy i klimatolodzy oraz inżynierowie), a także właścicielami i zarządcami gruntów. Oprócz 60 wystąpień i sesji posterowej, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i sprzętem wykorzystywanym w ochronie przeciwpożarowej na tzw. terenach otwartych. Poza tym zostały zorganizowane dwa wyjazdy terenowe. Pierwszy z nich miał na celu przybliżenie uczestnikom roli celowego wypalania w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia pożarów terenów otwartych na przykładzie jednego z najdotkliwszych pożarów, który miał miejsce w 1998 r. w Katalonii Centralnej. Całości przewodniczyli eksperci z zespołu GRAF. Na miejscu dyskutowano o bilansie strat i zysków redukcji materiału palnego za pomocą mechanicznego usuwania podszytu, wypalania oraz o czynnikach wpływających na odnowienia odroślowe krzewów po pożarze. Druga wizyta terenowa miała miejsce w rejonie Olesa de Montserrat a jej celem było przedstawienie procedur związanych z celowym zastosowaniem ognia w Hiszpanii, technik wypalania i jego wpływu na środowisko glebowe i zasoby wodne. Dyskutowano również o społecznym postrzeganiu tej praktyki w Hiszpanii.

Tematyka referatów obejmowała wypalanie oraz znaczenie ognia w zagospodarowaniu terenów otwartych. Położono duży nacisk na wpływ stosowania celowego wypalania na florę i faunę oraz na zmiany chemizmu gleb i wód po przejściu pożaru. Bardzo cenna była możliwość porównania sytuacji w krajach, gdzie celowe stosowanie ognia ma już ugruntowaną pozycję od lat (Hiszpania, RPA, USA) z krajami takimi jak Czechy czy Polska, gdzie ta niegdyś tradycyjna metoda zagospodarowania obszarów rolniczych została zupełnie porzucona i obecnie następuje jej renesans, głównie w sferze eksperymentalnej. Takie zestawienie dało możliwość wskazania na pewne wspólne etapy, które muszą zostać przeprowadzone, tj. dostosowanie prawa, opracowanie technologii wypalania oraz podniesienie świadomości społecznej w zakresie potencjalnych korzyści płynących z tej formy zagospodarowania i jednocześnie ochrony zbiorowisk roślinnych, które niegdyś były kształtowane przez wypalanie.

zdjęcie

Uczestnicy warsztatów terenowych – Olesa de Montserrat, Katalonia

Pracownicy Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL (LOPL) zaprezentowali temat „Wypalanie jako metoda czynnej ochrony wrzosowisk”. Wyniki badań przedstawione w prezentacji to rezultat pierwszego w Polsce, eksperymentalnego wypalenia fragmentu obszaru Natura 2000 – Wrzosowiska Przemkowskie (https://www.ibles.pl/-/nie-ma-wrzosu-bez-ognia).

Eksperyment, którego inicjatorem był dr hab. Ryszard Szczygieł, kierownik LOPL, został zorganizowany w marcu 2015 r. przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i Państwową Strażą Pożarną pod przewodnictwem LOPL. Do udziału w konferencji i warsztatach terenowych zaproszono zainteresowane strony oraz specjalistów krajowych i zagranicznych.

zdjęcie

Wypalanie roślinności w dół stoku w celu wtórnego ukształtowania terenu pod pastwiska, Olesa de Montserrat, Katalonia

Na terenie wypalonym badania zmian dynamiki flory i fauny prowadzi od samego początku zespół dr Ewy Szczęśniak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas referatu w Barcelonie omówiono dotychczasowe wyniki badań flory i fauny w zestawieniu do powierzchni wypalonej i kontrolnej, poprzedzone krótką charakterystyką problematyki wrzosowisk w Polsce. Następnie przedstawiono obecną sytuację prawną dotyczącą stosowanie ognia w gospodarce leśnej Polski oraz zaprezentowano sposób przeprowadzenia eksperymentu wraz z wynikami pomiarów parametrów charakteryzujących materiał palny na powierzchni wrzosowisk. Wyniki badań zebrane na podstawie polskich doświadczeń wpisują się w rezultaty badań naukowców z innych krajów i potwierdzają zasadność stosowania wypalania na wrzosowiskach. Użycie ognia na tym siedlisku umożliwia jego powrót do początkowego etapu sukcesji. Kępy wypalonego wrzosu bardzo dobrze regenerują się i kwitną, co umożliwia pojawienie się odnowienia generatywnego, tak istotnego z punktu widzenia zmian w strukturze populacji i zasobach genetycznych. Na powierzchni wypalonej i kontrolnej stwierdzono podobną liczebność gatunków bezkręgowców. Wyniki badań wskazują ponadto na większą liczbę gatunków rzadkich i chronionych na powierzchni wypalonej. Kontakty nawiązane na konferencji w Barcelonie pozwolą na wykorzystanie doświadczeń naszych bliższych i dalszych sąsiadów (Czechy, Szwecja, Niemcy, USA, RPA) podczas opracowywania zasad przeprowadzania wypalania na terenie Polski. W konferencji uczestniczył również przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, pan Jan Kaczmarowski.

Propozycja artykułu naukowego dotyczącego zagadnień przedstawionych na konferencji przez pracowników LOPL została zgłoszona do pisma Science of the Total Environment. Galeria zdjęć i wideo z wystąpień są dostępne pod adresami:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLg9vWkdCUr2lX9oGIGNxivCxhxirfs0Mn

https://www.flickr.com/photos/paucostafoundation/albums/72157678131248632

https://www.flickr.com/photos/paucostafoundation/albums/72157680466831046

 

Tekst i zdjęcia: Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL

Translate »