Instytut Badawczy Leśnictwa wziął udział w VI edycji Nocy Biologów

13 stycznia 2017 r. w ramach współpracy IBL z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach odbyła się kolejna, VI edycja ogólnopolskiej akcji Noc Biologów pt.: „Życie na krawędzi”.

Tegoroczną Noc Biologów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odwiedziło ponad tysiąc osób, m.in. uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz pracownicy jednostek naukowych. Wśród uczestników nie zabrakło również uczniów szkół podstawowych, którzy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą.

zdjęcie

Stoisko Instytutu Badawczego Leśnictwa cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej

Warsztaty naukowe zorganizowało pięć jednostek naukowych, a podczas konferencji wygłoszono 11 wykładów.

Główną atrakcją warsztatów była niepowtarzalna okazja do zapoznania się z tematyką prowadzonych badań przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Badawczy Leśnictwa. Była to jednocześnie możliwość zapoznania się z wyposażeniem laboratoriów oraz metodami stosowanymi w leśnictwie, a zarazem okazją do spotkania się z pracownikami m.in. Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska czy Instytutu Badawczego Leśnictwa.

zdjęcie

Uczestnicy Nocy Biologów oprócz rozmów z naukowcami mogli zaopatrzyć się w liczne ulotki i materiały edukacyjne

W czasie Nocy Biologów zachęcano do uczestnictwa w interesujących wykładach, pokazach, warsztatach i konkursach. Podczas pokazów uczestnicy warsztatów zapoznali się m. in. z podstawowymi technikami stosowanymi w hodowli mikroorganizmów z wykorzystaniem substancji i narzędzi dostępnych w każdym domu, byli świadkami prowadzonych „na żywo” sekcji serca i oka, łudząco przypominających ludzkie organy.

zdjęcie

Dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka udziela wywiadu Polskiemu Radiu Katowice

W trakcie warsztatów dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka wygłosiła dwa referaty: pt.: „Uprawa trufli (Tuber spp.) – przedsięwzięcie o charakterze kulturowo-przyrodniczym”, gdzie przedstawiono krótką charakterystykę trufli i możliwości ich uprawy w Polsce oraz drugi referat pt.: „Grzyby – organizmy niezliczone, niezbadane, nieodkryte” dotyczył historii królestwa grzybów, identyfikacji, ich różnorodności nie tylko pod względem osiąganych rozmiarów, lecz również ich fantazyjnych barw i kształtów. Ważnym zagadnieniem było pokazanie jakich zasad należy przestrzegać podczas grzybobrania, aby uniknąć pomyłki i zatrucia.

Dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka

Dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka podczas wygłaszania referatu pt.: „Grzyby – organizmy niezliczone, niezbadane, nieodkryte”

Stoisko promocyjno-informacyjne Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzone było przez mgr Martę Siebyłę, dr inż. Aleksandrę Rosę-Gruszecką oraz mgr. inż. Artura Sawickiego. W miłej atmosferze uczniowie, studenci, nauczyciele i pozostali goście mogli na żywo obejrzeć różne gatunki trufli występujące w Polsce na stanowiskach naturalnych i na plantacjach oraz wysłuchać krótkich referatów z zakresu fitopatologii i entomologii nawiązujących do badań prowadzonych w Instytucie.

zdjęcie

Mgr Marta Siebyła i dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecką z Zakładu Ochrony Lasu IBL oraz dr hab. Edyta Sierka – prodziekan ds. współpracy z otoczeniem i promocji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ

Najmłodsi uczestnicy, odwiedzający nasze stanowisko zdobywali wiedzę rozwiązując rebusy i quizy. Omawiano również postery i roll-upy podsumowujące aktualną wiedzę na temat badań na rzecz integrowanej metody ograniczania liczebności chrabąszczy Melolontha spp., czy ogrodów truflowych w Polsce. Podczas oglądania filmu pt. „Trufle w Polsce” odwiedzającym wręczano ulotki promujące działalność IBL – m.in. laboratoriów, Biblioteki i Izby Edukacji Leśnej. Kolejną Noc Biologów należy uznać za wyjątkowo udaną także ze względu na nawiązującą się współpracę Instytutu z środowiskiem naukowym.

 

Opracowanie: Marta Siebyła

Zdjęcia: Artur Sawicki, arch. WBiOŚ UŚ

Translate »