Spotkanie Polsko-Rosyjskiej Grupy Roboczej ds. Leśnictwa

29 listopada 2016 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa gościła delegacja rosyjskiej Federalnej Agencji Leśnej.
Jest to już drugie spotkanie Polsko–Rosyjskiej Grupy Roboczej ds. Leśnictwa. Zespół został powołany w celu realizacji porozumienia o współpracy w dziedzinie gospodarki leśnej.
Przedstawiciele polskiego Ministerstwa Środowiska, wspierani przez ekspertów z Lasów Państwowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa spotkali się z przedstawicielami rosyjskiej Federalnej Agencji Leśnej, aby rozmawiać o gospodarce leśnej w Polsce i Rosji. Wizyta rosyjskiej delegacji trwała od 28 listopada do 2 grudnia 2016 r.
Głównym celem wizyty w Instytucie Badawczym Leśnictwa było poznanie zakresu badań prowadzonego w Instytucie oraz systemu ochrony przeciwpożarowej w lasach.
W skład delegacji rosyjskiej weszli: Pan Vladimir Dmitriev, Szef Departamentu ds. Nauki i Potencjalnego Rozwoju w Leśnictwie, Pan Evgieniy Kinel, Zastępca Szefa Departamentu ds. Użytkowania i Regeneracji Lasu i Pani Elena Engels, gł. specjalista w FSBI „Roslensingorg”.
Gości przywitał dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor IBL, który przedstawił działalność i historię Instytutu oraz możliwości odbywania staży naukowych w ramach wymiany międzynarodowej.
Dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor IBL

Dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor IBL

Następnie dr hab. Ryszard Szczygieł, Kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu wygłosił prezentację dotycząca systemu ochrony przeciwpożarowej lasu.
Dr hab. Ryszard Szczygieł

Dr hab. Ryszard Szczygieł, kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu

Po części kameralnej wszyscy zebrani udali się do Sali historii IBL i czytelni Biblioteki IBL, z której działalnością zapoznały mgr inż. Joanna Szewczykiewicz, kierownik Działu Informacji Naukowej i Promocji oraz mgr Ewa Lewandowska.
W Sali historii IBL

W Sali historii IBL

W czytelni Biblioteki IBL

W czytelni Biblioteki IBL

Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego, po którym oprowadził jego kierownik dr inż. Józef Wójcik.

W Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego

Następnie delegacja rosyjska udała się do Laboratorium Biologii Molekularnej, gdzie zespól laborantek zaprezentował zakres działania infrastruktury badawczej przeznaczonej do szerokiego spektrum analiz genetycznych.

W Laboratorium Biologii Molekularnej

W Laboratorium Biologii Molekularnej

Na zakończenie mgr inż. Grażyna Głuch oprowadziła Gości po ścieżce edukacyjnej i opowiedziała o sposobach i metodach przekazywania wiedzy o lesie i przyrodzie w Izbie Edukacji Leśnej IBL.
W Izbie Edukacji Leśnej

W Izbie Edukacji Leśnej

Wizyta była bardzo owocna i w przyszłości może skutkować nawiązaniem bliższej współpracy leśników z Rosji z IBL.

Porozumienie między polskim Ministerstwem Środowiska a rosyjskim Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Ekologii w dziedzinie gospodarki leśnej zostało podpisane 21 listopada 2013 r. Celem porozumienia jest rozwój efektywnej współpracy długoterminowej w dziedzinie gospodarki leśnej, w tym doświadczeń związanych z użytkowaniem i ochroną lasów. Natomiast zadaniem działającej w ramach Memorandum Polsko–Rosyjskiej Grupy Roboczej ds. Leśnictwa jest wypracowanie obszarów kooperacji oraz wytyczenie kierunków i realizowanie konkretnych działań, jakie prowadzone będą w ramach współpracy.

Kolejnymi punktami wizyty Delegacji rosyjskiej było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Sękocinie Lesie, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Puszcza Białowieska.

Więcej informacji jest dostępnych na witrynie Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl/polsko-rosyjska-wspolpraca-w-zakresie-lesnictwa

Opracowanie i zdjęcia: Artur Sawicki

Translate »