Możliwości i perspektywy rozwoju naukowego w Instytucie Badawczym Leśnictwa

7 października 2016 r. w Sękocinie Starym odbyło się spotkanie kierownictwa Instytutu z młodymi pracownikami pt. „Możliwości i perspektywy rozwoju naukowego w Instytucie Badawczym Leśnictwa”.
dr. hab. Janusza Czerepko

Spotkanie odbyło się z inicjatywy dr. hab. Janusza Czerepko, dyrektora Instytutu.

W spotkaniu uczestniczyło niemal 50 osób. Oprócz przedstawicieli kierownictwa Instytutu, w spotkaniu udział wzięli: mgr Beata Rokicka-Siwek – główna księgowa IBL, mgr Małgorzata Brzozowska – kierownik Działu Sekretariat, dr inż. Dorota Grygoruk – przewodnicząca Komisji Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dr inż. Tomasz Jabłoński – przewodniczący Rady Pracowników i dr inż. Andrzej Boczoń – Przewodniczący Związku Leśników Polskich w IBL oraz liczna reprezentacja młodych pracowników Instytutu, w tym liczna grupa młodych pracowników naukowych i inżynieryjno-technicznych reprezentujących wszystkie zakłady i laboratoria Instytutu.
Dr inż. Andrzej Boczoń

Dr inż. Andrzej Boczoń – Przewodniczący Związku Leśników Polskich w IBL

Spotkanie otworzył dr hab. Janusza Czerepko, dyrektor Instytutu, który podkreślił na wstępie swej wypowiedzi, iż kluczową rolą dla funkcjonowania każdego Instytutu jest rozwój jego kadry naukowej, a zwłaszcza zapewnienie odpowiednich warunków pracy i rozwoju potencjału intelektualnego pracowników. Stwierdził również, że na szczególną uwagę zasługują młodzi pracownicy nauki, którzy planując własną ścieżkę rozwoju powinni poznać warunki pracy w Instytucie, w tym: system obiektywnej oceny efektów pracy naukowej, tryb i kryteria zdobywania stopni naukowych oraz tytułu, warunki finansowe i socjalne, jakie mogą pomóc w osiągnięciu założonych celów.
Uczestnicy

W spotkaniu uczestniczyło niemal 50 osób

Dyrektor Instytutu dr hab. Janusz Czerepko w prezentacji pt. „Możliwości i perspektywy rozwoju naukowego w Instytucie Badawczym Leśnictwa” przedstawił wszystkie istotne kwestie wynikające m.in. z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, systemu stypendiów, finansowania projektów doktorskich i habilitacyjnych w ramach działalności statutowej i Funduszu Badań Własnych, Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, procedur i warunków otwarcia przewodu doktorskiego i habilitacyjnego, możliwości kursów i dokształcania – studia doktoranckie, podyplomowe, kursy itp., mogące być przydatne dla młodych pracowników Instytutu w kształtowaniu swojej drogi zawodowej.
zdjęcie

Dr inż. Paweł Przybylski zwrócił uwagę na potrzebę mentorskiego wsparcia młodych naukowców przez profesorów i doktorów habilitowanych

Po wygłoszeniu prezentacji zawiązała się wielowątkowa dyskusja, w której poruszono m.in. problemy związane z realizacją przewodów doktorskich, braku mentorstwa dla młodych naukowców, „za i przeciw” indywidulanego toku studiowania i studiów doktoranckich, trudności związanych z przygotowaniem wysoko punktowanych publikacji w renomowanych czasopismach, możliwości zorganizowania kursów językowych dla pracowników w jednostce terenowej w Białowieży.

Dr inż. Bartłomiej Kraszewski

Dr inż. Bartłomiej Kraszewski stwierdził, że do doktoratu młody człowiek musi dojrzeć

Natomiast pracownicy ze stopniami naukowymi doktorów podzielili się ze swoimi młodszymi kolegami własnymi doświadczeniami w zdobywaniu kolejnych szczebli kariery zawodowej. Naukowcy, którzy uzyskali stopień doktoraty poza Instytutem Badawczym Leśnictwa, podkreślali szereg udogodnień, możliwości i przywilejów, z których mogą korzystać nasi pracownicy w stosunku do pracowników innych jednostek badawczych, czy uczelni wyższych.

Mgr inż. Bartłomiej Kołakowski

Mgr inż. Bartłomiej Kołakowski z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu stwierdził, że nie każdy doktorem być musi, nie każdy doktorem być powinien

Przewodniczący związków zawodowych, Rady Pracowniczej i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przedstawili zakres działalności kierowanych przez siebie organizacji, ze szczególną prośbą do młodych pracowników Instytutu o aktywność również w kontekście społecznym.

W podsumowaniu stwierdzono konieczność organizacji tego typu spotkań cyklicznie, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Tekst i zdjęcia: mgr inż. Artur Sawicki,
Dział Informacji Naukowej i Promocji

Translate »