Dzień Ziemi 2016 „Palący temat-niska emisja”

W 1969 r na konferencji UNESCO poświęconej problemom środowiska po raz pierwszy z inicjatywą obchodów Dnia Ziemi na całym świecie wystąpił amerykański ekolog John McConnell.
Święto naszej planety zagościło w Polsce od 1990 r. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa już po raz dwudziesty uczestniczyli w tradycyjnym festynie na Polu Mokotowskim w Warszawie., który odbył się 24 kwietnia. W 2016 r wiodącym tematem były zmiany klimatu i konieczność ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, pod hasłem „Palący temat – niska emisja!”.

Instytut Badawczy Leśnictwa reprezentowali pracownicy z Zakładu Ekologii Lasu, Zakładu Ochrony Lasu, Zakładu Zarządzania Zasobami Leśnymi, Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, Laboratorium Biologii Molekularnej oraz Informacji Naukowej i Promocji.

zdjęcie
Dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek prezentowała temat „Las to pochłaniacz czy emiter CO2”. Na stoisku można było zmierzyć się z rozpoznawaniem gatunków drewna, policzyć lub dowiedzieć się, ile czystego węgla zostało związane w drewnie różnych gatunków drzew. Prezentowano wyniki badań dotyczących optymalizacji akumulacji węgla przez drzewostany. Można było również zaobserwować, jak wraz z wiekiem zmienia się ilość pochłanianego CO2 z atmosfery przez drzewostany z udziałem różnych gatunków.
zdjęcie
Pod hasłem: „Kto z apetytem lasy wcina – Czyja to wina? – Wpływ szkodników liściożernych na obieg materii i przepływ energii w lesie” przygotowały stoisko mgr Aleksandra Prokocka i mgr Marta Siebyła.
zdjęcie

W formie popularnonaukowej oraz rebusów dla najmłodszych została przedstawiona tematyka najnowszych badań realizowanych w Zakładzie Ochrony Lasu. Zaprezentowano kilka gatunków grzybów patogenicznych oraz grzyby z rodzaju Phlebiopsis zabezpieczające pniaki przed grzybami i owadami. Najwięcej pytań kierowanych przez dorosłych uczestników festynu dotyczyło trufli. 

Główną atrakcją dla najmłodszych uczestników były okazy owadów m.in. żywej larwy barczatki sosnówki a także konkursy dotyczące np. znalezienia piędzika przedzimka na pędach drzewek czy policzenia na strzale sosnowej żerów smolika sosnowca. Najmłodsi uczestnicy mogli wcielić się w naukowców zakładając fartuch laboratoryjny, okulary i pozując przy mikroskopie. Swoje materiały udostępnili również realizatorzy projektu HESOFF z funduszu LIFE+.

zdjęcie

Mgr inż. Małgorzata Białczak i mgr inż. Żaneta Ciarka wystąpiły z tematem „Las się zmienia – prezentacja projektu LIFE+ ForBioSensing realizowanego na terenie Puszczy Białowieskiej”. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z zadaniami realizowanymi w ramach projektu oraz zobaczyć Puszczę Białowieską na zdjęciach lotniczych w 3D. Odwiedzający również wypełniali ankietę, która miała na celu zbadanie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat Puszczy. Uczestnikom rozdano gadżety związane z projektem m.in. koszulki z logo projektu oraz ulotki z naklejkami. Więcej informacji o monitoringu Puszczy Białowieskiej można znaleźć na stronie www.ForBioSensing.pl

zdjęcie
zdjęcie

Temat „Analizy DNA w nowoczesnym leśnictwie” prezentowany był przez dr hab. Justynę Nowakowską, która przedstawiła zastosowanie tych badań m.in. do analiz drewna na cele procesowe Straży Leśnej, sądów i policji.

zdjęcie

Zagadnienia dotyczące oceny i prognozowania zagrożenia pożarowego lasu omawiali mgr inż. Mirosław Kwiatkowski i mgr inż. Bartłomiej Kołakowski. Dodatkowo udzielali informacji na temat negatywnego i pozytywnego znaczenia ognia, a w formie licznych zabaw z wykorzystaniem sprzętu gaśniczego, prezentowali rozwiązania techniczne przydatne do zwalczania pożarów w środowisku leśnym.

zdjęcie
zdjęcie

Bezpośrednio z hasłem tegorocznego Dnia Ziemi związana była prezentacja możliwości ograniczenia efektu cieplarnianego i rola w tym procesie plantacji energetycznych wierzby wiciowej Salix viminalis L. w warunkach polskich. Problematyka ta przedstawiona przez dr Małgorzatę Falencką- Jabłońską w formie ulotki nt „Zielone oblicze wierzby wiciowej (Salix viminalis L) – plik pdf, była jednocześnie propozycją aktywnego włączenia się do działania na rzecz Ziemi poprzez stworzenie zielonych konstrukcji na działkach czy też w ogrodach. Dzięki dziesięcioletniej owocnej współpracy z pracownikami Stacji Dydaktyczno-Badawczej w Łężanach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymane 12.000 zrzezów wierzbowych było nagrodą dla bardzo licznych uczestników konkursów o tematyce przyrodniczo-leśnej, prowadzonych przez dr Małgorzatę Falencką- Jabłońską.

zdjęcie
zdjęcie

„Las, woda a klimat” to hasło przewodnie przygotowanej przez mgr Ewę Fronczak prezentacji przestrzennej oraz konkursów i zajęć plastycznych. Zadania związane z hasłem przewodnim polegały m.in. na wskazaniu na schemacie funkcji środowiskowych lasu i roli lasu w życiu człowieka. Zabawa plastyczna „Ratujemy drzewa i przyrodę” w formie wycinanki z papieru zawieszanej na bezlistnym drzewie, zawierała wykonany przez uczestnika opis sposobu dbania o przyrodę. Na koniec Dnia Ziemi na drzewie wisiało około 150 zawieszek.

zdjęcie

Mgr inż. Grażyna Głuch prowadziła „Gry i zabawy klimatyczne” – quizy, konkursy. Natomiast dodatkową atrakcją na festynie były „leśne samochody przyszłości”, sterowane pilotem i jeżdżące na wodór, uruchamiane i obsługiwane przez gości festynu pod okiem wolontariuszy z Gimnazjum Integracyjnego nr 61 im. Ireny Sendlerowej, Technikum Samochodowego nr 2 im. Czesława Orłowskiego oraz z Technikum Mechatronicznego nr 1.

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Natomiast studenci z Sekcji Edukacji Leśnej i Komunikacji Społecznej Koła Naukowego Leśników SGGW prowadzili konkursy dotyczące m.in. surowców odnawialnych oraz zapisków historycznych o suszach, powodziach, anomaliach termicznych, huraganach występujących na terenach Polski od 988 roku do czasów współczesnych.
Uczestnicy festynu, którzy wykazali się znajomością przyrody otrzymywali m.in. sadzonki gatunków drzew leśnych z zakrytym systemem korzeniowym przygotowane przez Nadleśnictwo Jabłonna Szkółka Skierdy (ufundowane przez CILP).
Działalność Biblioteki i wydawnictw Instytutu Badawczego Leśnictwa prezentowane były na stoisku przygotowanym przez: mgr Ewę Lewandowską, mgr inż. Joannę Szewczykiewicz i mgr Katarzynę Tkaczyk.

zdjęcie
zdjęcie

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przyciągnęły rekordową liczbę uczestników. Stoiska przygotowane przez Instytut Badawczy Leśnictwa odwiedziło prawie 700 osób.

Opracowanie pracownicy IBL uczestniczący w Dniu Ziemi 2016.
Zdjęcia: Grażyna Głuch, Joanna Szewczykiewicz, Damian Korzybski, Leszek Kruczek

Translate »