XIV sesja Zimowej Szkoły Leśnej

   W dniach 12-14 marca 2024 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa odbyła się XIV Sesja Zimowej Szkoły Leśnej pt. „Osiągnięcia leśnictwa polskiego w świetle rozwoju nauk leśnych”, zorganizowana przez IBL i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.

Tytuł sesji nawiązywał do jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych i wkładu nauki w rozwój praktyki leśnej w całym tym okresie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 uczestników z całego kraju – leśników, naukowców, przedstawicieli przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych związanych z leśnictwem. Na obradach obecni byli dyrektorzy Lasów Państwowych: Witold Koss, Jerzy Fijas i Marcin Polak.

Witold Koss – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Jerzy Fijas – Zastępca Dyrektora Generalnego
ds. Gospodarki Leśnej

Patronatem medialnym konferencję objęły czasopisma: „Las Polski”, „Głos Lasu” i „Środowisko”. Podczas obrad wygłoszono 33 referaty rozmieszczone w trzech blokach tematycznych: „Kamienie milowe w rozwoju leśnictwa w Polsce”, „Funkcjonowanie Lasów Państwowych w otoczeniu społeczno–gospodarczym” i „Nauki leśne w kształtowaniu dorobku leśnictwa”.

Każdy blok kończył się panelem dyskusyjnym, w którym brali udział autorzy wystąpień, a na końcu sesji zorganizowano specjalny panel pt. „Quo Vadis Leśnictwo – wyzwania i perspektywy dla sektora leśnego”, w którym udział wzięli: Janusz Dawidziuk (Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej), Dariusz Gwiazdowicz (Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), Marta Jagusztyn (Fundacja Lasy i Obywatele), Antoni Kostka (Centrum Strategii Środowiskowych), Jerzy Fijas (Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych), Piotr Poziomski (Polska Izba Gospodarcza  Przemysłu Drzewnego) i Andrzej Schleser (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku).

W XIV sesji ZSL wzięło udział ponad 250 uczestników z całego kraju – leśników, naukowców, przedstawicieli przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych związanych z leśnictwem

Konferencję otworzył prof. dr hab. Jacek Hilszczański, dyrektor IBL, podkreślając że zmieniająca się rzeczywistość wymaga stałego wsparcia leśnictwa przez nauki leśne.

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa

Pierwszy z referentów, zastępca dyrektora generalnego LP, Jerzy Fijas omówił rozwój Lasów Państwowych w zmieniających się uwarunkowaniach społeczno–gospodarczych.

Jerzy Fijas – Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej

Kolejne referaty w tej części sesji poświęcone były ewolucji najważniejszych działów leśnictwa, a więc hodowli lasu, urządzania lasu, ochrony lasu i ochrony przyrody. II blok skoncentrował się na zagadnieniach z otoczenia organizacji LP – jej współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody, relacjami z przemysłem drzewnym, łowiectwem, organizacjami pozarządowymi, przemysłem drzewnym, Państwową Strażą Pożarną i lasami prywatnymi. Omówiono w nim również zagadnienie wyceny ekosystemowych funkcji lasów jako elementu przychodów Lasów Państwowych.

Referat pt. „Rola i zadania Państwowej Straży Pożarnej w ochronie przeciwpożarowej lasu Polsce” wygłosił mł. bryg. Arkadiusz Kaniak z Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze

Trzeci, najobszerniejszy blok tematyczny prezentowany w drugim i trzecim dniu sesji, skupił się na osiągnięciach nauk leśnych różnych specjalności i ich wkładzie w rozwój praktyki leśnej w Polsce. Znalazły się tu referaty z zakresu zarządzania zasobami leśnymi, hodowli lasu i selekcji hodowlanej, urządzania i inwentaryzacji lasu, ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej, siedliskoznawstwa, gospodarki łowieckiej, użytkowania niedrzewnego. Słuchacze mieli też okazję poznać zagadnienia rozwoju edukacji leśnej i turystyki w lasach państwowych oraz certyfikacji lasów w systemie PEFC.

Referat pt. „Ukraińskie Leśnictwo w dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji rosyjskiej” wygłosił prof. dr hab. Heorhiy Hrynyk

Na koniec III bloku prof. dr hab. Heorhiy Hrynyk omówił sytuację ukraińskiego leśnictwa w dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji rosyjskiej. Sesja zakończyła się odczytaniem propozycji wniosków i podjęciem decyzji o nadaniu Zimowej Szkole Leśnej imienia prof. Andrzeja Klocka, inicjatora tego cyklicznego wydarzenia.

Panel dyskusyjny pt. „Quo Vadis Leśnictwo – wyzwania i perspektywy dla sektora leśnego”

Referatu wprowadzającego oraz dyskusji podczas panelu w trzecim dniu sesji można wysłuchać na portalu Lasów Państwowych:

https://www.youtube.com/live/PziBzaBiEF4?si=NLflElM-m2MhB5SH

Program Sesji i streszczenia wystąpień znajdują się na stronie: https://www.ibles.pl/o-nas/zimowa-szkola-lesna/program/

Serdecznie dziękujemy za udział w XIV Sesji i zapraszamy na kolejną!

 

Opracowanie: Wojciech Gil
Zdjęcia: Artur Sawicki

Translate »