„Dzieje dwóch rodzin – Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy”

18 lutego 2016 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa odbyło się spotkanie z Kazimierzem Orłosiem, autorem książki pt. „Dzieje dwóch rodzin – Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy”.
Kazimierz Orłoś – znany prozaik pokolenia ’56, scenarzysta i publicysta. Jeden z pisarzy, którzy nie godzili się na ograniczenia cenzury politycznej, współpracownik Instytutu Literackiego i „Kultury” paryskiej Jerzego Giedroycia. Syn profesora Henryka Orłosia, wybitnego mykologa i wieloletniego kierownika Zakładu Fitopatologii Leśnej Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Kazimierz Orłoś

Kazimierz Orłoś dał się poznać jako wybitny prozaik

„Mój dom rodzinny – gdy teraz o nim myślę – był domem wyjątkowym: ani z okresu dzieciństwa, ani z późniejszych lat nie pamiętam podniesionych głosów Rodziców, kłótni, ostrzejszych słów. Pamiętam ich oboje uśmiechniętych, w dobrych nastrojach, optymistycznie nastawionych do życia. A przecież należeli do pokolenia, które przeżyło dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, 1939 rok, okupację niemiecką, powstanie warszawskie w 1944. A potem jeszcze wszystkie absurdy czasów PRL”.
zdjęcie

Tymi słowami autor sagi” rozpoczyna podróż w świat nie tak „odległej” Polski. Odwiedza nie tylko Podole, Kraków czy Warszawę, ale także miejscowości obecnej Litwy i Ukrainy. W książce jest wiele wspomnień matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczów i ojca, Henryka Orłosia. W książce pojawiają się również znane postacie historyczne i publiczne: Iwaszkiewiczowie, Eugeniusz Małaczewski, Lucjan Rydel, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Józef i Janusz Korczak.

Głównym walorem książki są wspomnienia rodziców autora, ukazujące życie w Polsce przed odzyskaniem niepodległości, w czasie obu wojen światowych, w okresie II Rzeczpospolitej i czasach PRL. Kazimierz Orłoś, wspólnie ze swoimi przodkami, zabiera czytelnika w interesującą, sentymentalną podróż w przeszłość.
zdjęcie

Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wspomnieniami z okresu wspólnej pracy z prof. Henrykiem Orłosiem. Głos zabiera Gerard Burzyński, emerytowany pracownik Instytutu

Zebranych na spotkaniu zainteresowały początki tworzenia państwowości na terenach wyzwolonej Polski, a zwłaszcza organizacji zaplecza badawczego dla odradzającego się po wojnie Instytutu. Prelegent uzupełnił opowieści o wspomnienia czytane wprost z pamiętników ojca, profesora Henryka Orłosia.

zdjęcie

Profesor Kazimierz Rykowski wręczył Panu Kazimierzowi Orłosiowi pamiątkową grafikę-karykaturę, przedstawiającą sylwetkę ojca, profesora Henryka Orłosia

Uczestnicy spotkania, również podzielili się swoimi wspomnieniami – rodzinnymi z czasów II wojny światowej i powstania warszawskiego, jak również z bezpośrednich rozmów z profesorem Henrykiem Orłosiem, z okresu wspólnej pracy w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Prof. dr hab. Kazimierz Rykowski, który  współpracował z Profesorem, wręczył Panu Kazimierzowi pamiątkową grafikę-karykaturę przedstawiającą uznanego fitopatologa.

zdjęcie

Prof. Henryk Orłoś był autorem licznych atlasów popularyzujących wiedzę o grzybach leśnych

Uczestnicy mogli uzyskać autografy autora oraz zapoznać się z przygotowaną przez Dział Informacji Naukowej i Promocji IBL ekspozycją pamiątek związanych z działalnością zawodową profesora Henryka Orłosia.

Kronika Zakładu Ochrony Lasu IBL prowadzona

Kronika Zakładu Ochrony Lasu IBL prowadzona jest już od kilkudziesięciu lat

zdjęcie

Za uwiecznienie pamięci o profesorze Henryku Orłosiu w imieniu społeczności Instytutu Państwu Teresie i Kazimierzowi Orłosiom podziękował dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor IBL

Na zakończenie spotkania dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, w imieniu społeczności Instytutu i swoim serdecznie podziękował Państwu Teresie i Kazimierzowi Orłosiom, zarówno za możliwość wysłuchania interesujących opowieści o trudnych czasach okupacji i życiu w powojennej Polsce, jak również za uwiecznienie życia profesora Henryka Orłosia.

Opracowanie: mgr inż. Artur Sawicki

Zdjęcia: L. Kruczek, A. Sawicki

Informacja Naukowa i Promocja

Translate »