Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Chrząszcze Białegostoku.
W lipcu br. w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona wydaniu książki pt. „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Chrząszcze Białegostoku”.
Autorami publikacji są uznani entomolodzy: prof. dr hab. Jerzy M. Gutowski, pracownik naukowy Zakładu Lasów Naturalnych IBL, specjalista od owadów z rodzin kózkowate (Cerambycidae) i bogatkowate (Buprestidae) oraz Andrzej Lasoń, specjalista zajmujący się chrząszczami z rodziny łyszczynkowate (Nitidulidae).
Prof. dr hab. Jerzy M. Gutowski z Zakładu Lasów Naturalnych IBL i Zastępczyni Prezydenta Miasta Białegostoku Eliza Cybulko
Książka zawiera przegląd gatunków chrząszczy stwierdzonych na terenie Białegostoku. Oprócz ogólnych informacji o chrząszczach, Autorzy zawarli wiele ciekawostek i niezwykłych, unikatowych zdjęć. Chrząszcze, to najbogatszy w gatunki rząd owadów. W Polsce jest ich aż 6100 gatunków, a w samym Białymstoku aż 1345 gatunków. Wiele z nich to gatunki synantropijne, które przystosowały się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Przygotowując książkę Autorzy, oprócz dostępnej literatury, korzystali przede wszystkim z własnych danych zebranych w trakcie badań. W stolicy Podlasia dominują co prawda gatunki pospolite, ale możemy znaleźć też gatunki rzadkie, chronione, a nawet tzw. relikty puszczańskie, np. zgniotka szkarłatnego czy zgniotka cynobrowego.
Pan Andrzej Lasoń i Dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku Ewa Kułakowska
Według entomologów lista gatunków chrząszczy Białegostoku, w wyniku dalszych badań, może zostać jeszcze uzupełniona o kolejne 500 taksonów.
Cała seria wydawnicza pt. „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” obejmie 14 tomów, opracowanie dotyczące chrząszczy Białegostoku jest jedenastą książką w cyklu. Kolejna będzie poświęcona roślinom chronionym. Książki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, duża część nakładów trafia do bibliotek (w tym Książnicy Białostockiej), czytelni uczelni wyższych, szkół i osób zainteresowanych. Dostępna jest również w formie elektronicznej (PDF) z witryny: https://www.bialystok.pl/pl/dla_mieszkancow/gospodarkakomunalna.
Konferencję można obejrzeć i wysłuchać na platformie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=e1uqNhVdd_U.
Gutowski J.M., Lasoń A. 2024. Bioróżnorodność miasta Białegostoku. Chrząszcze Białegostoku. Prezydent miasta Białegostoku, Białystok, 324 pp.
Może się okazać, że Białystok będzie (a może już jest?) pierwszym polskim miastem, które tak szeroko i dokładnie będzie miało zbadaną i opisaną bioróżnorodność gatunkową roślin, zwierząt i grzybów.
Opr. Artur Sawicki
Fot. arch. Urzędu Miejskiego w Białymstoku