Jubileusz 90-lecia urodzin dr. inż. Stanisława Dunikowskiego

W dniu 12 października 2015 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium Jubileuszowe z okazji 90-lecia urodzin dr. inż. Stanisława Dunikowskiego pt. „Bioekologia a geneza badań ekologicznych w polskich lasach”.

Dr inż. Stanisław Dunikowski wywodzi się z rodziny, której życie od trzech pokoleń związane jest z lasem. Jeszcze w trakcie studiów na Wydziale Leśnym SGGW w 1949 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Bioekologii Leśnej IBL.

Od 1964 roku został powołany na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego. W 1963 r. był stypendystą Rządu Francuskiego a w 1970 r FAO. Aktywnie współpracował z Instytutami Badawczymi Leśnictwa we Francji i Niemczech. Z racji swych zasług w dziedzinie leśnictwa został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim Orderem Mērte Agricole.

W latach 1976-1979 był Kierownikiem Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska IBL. Funkcję tę pełnił również w latach 1986-1990 r. do czasu przejścia na emeryturę. W latach 1979-1988 był także Kierownikiem Pracowni Meteorologii Leśnej. W latach 1991-1994 kontynuował pracę w Zakładzie Ekologii, wówczas na część etatu.

Główne zainteresowania dr. inż. Stanisława Dunikowskiego koncentrowały się wokół problematyki meteorologii leśnej, ochrony przyrody i środowiska. Był jednym z głównych autorów kompleksowych badań lasów Puszczy Białowieskiej i głównym wykonawcą prowadzonych tam nowatorskich badań meteorologicznych. Był jednocześnie współautorem badań nad ustaleniem kryteriów oceny stanu zagrożenia pożarowego lasów oraz współorganizatorem leśnej służby prognostycznej (sieci stacji meteorologiczno-leśnych).

Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych oraz kilkunastu dokumentacji i szeregu ekspertyz z dziedziny meteorologii, klimatologii oraz oceny stanu środowiska leśnego. Do tej pory aktywnie uczestniczy w życiu naukowym Instytutu służąc merytoryczną pomocąą z wrodzoną sobie serdecznością i życzliwością. Angażuje się również w prace wydawnicze związane z historią i działalnością Instytutu.

Dr inż. Stanisław Dunikowski

Dr inż. Stanisław Dunikowski w trakcie wystąpienia

W seminarium Jubileuszowym wzięło udział liczne grono osób, w tym przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody, rad naukowych parków narodowych, wielu byłych współpracowników, przyjaciół oraz członkowie rodziny dr. inż. Stanisława Dunikowskiego.

Po wystąpieniu Jubilata i przedstawieniu prezentacji nt. Roli meteorologii leśnej w interdyscyplinarnych badaniach, przedstawiono trzy referaty obejmujące problematykę, w której wiodącą rolę odgrywał dr inż. Stanisław Dunikowski:

  • Meteorologia a ochrona przeciwpożarowa lasu, dr hab. Ryszard Szczygieł i mgr inż. Mirosław Kwiatkowski (IBL)
  • Monitoring techniczny i jego znaczenie dla gospodarki leśnej , dr Stanisław Zajączkowski (BULiGL) i mgr inż. Jerzy Wawrzoniak (IBL),
  • Kontynuacja badań ekologicznych i znaczenie dorobku dr inż. Stanisława Dunikowskiego, dr Małgorzata Falencka-Jabłońska (IBL).
Dr hab. Ryszard Szczygieł

Dr hab. Ryszard Szczygieł prezentuje zagadnienia z zakresu meteorologii leśnej i ochrony przeciwpożarowej
lasu w których uczestniczył Jubilat

Uczestnicy seminarium w życzeniach skierowanych do Jubilata podkreślali Jego ogromny wkład w rozwój interdyscyplinarnych badań leśnych oraz niezwykłą serdeczność, ciepło, którym nas wszystkich otacza do dziś. Swoje adresy przesłali również były Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego – Pan Cyryl Jurczyszczak oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Pan Jerzy Kuliński.

Dr Falencka Jabłońska

Dr Falencka Jabłońska wręcza dedykację urodzinową Jubilatowi

zdjęcie

W imieniu pracowników oraz kierownictwa IBL życzenia składają dr hab. Janusz Czerepko
i prof. dr hab. Jacek Hilszczański

Uroczystym momentem seminarium było przekazanie na ręce dyrektora IBL dr hab. Janusza Czerepko przez Prezesa Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody dr inż. Ryszarda Kapuścińskiego, Medalu za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska przyznanego Instytutowi. Ma to szczególne znaczenie w roku Jubileuszu 85-lecia IBL.

zdjęcie

Uroczysty moment wręczenia Medalu Dyrektorowi IBL przez Prezesa ZGLOP

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Jubileuszu w FOTOGALERII.

Opr. Dr Małgorzata Falencka-Jabłońska
Fot. Leszek Kruczek

Translate »