Międzynarodowe Targi Leśne Rogów 2015

W dniach 2-4 września br. na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie odbyły się XII Międzynarodowe Targi Leśne Rogów 2015.
zdjęcie

Targi odwiedziło ok. 5,5 tys. zwiedzających, z których znaczną część stanowili leśnicy i pracownicy zakładów usług leśnych. Podczas tegorocznych Targów swoją ofertę zaprezentowało 79 wystawców, w tym również Instytut Badawczy Leśnictwa, który na dwóch stoiskach zaprezentował szeroki zakres swojej działalności naukowo-badawczej i wydawniczej.

zdjęcie

Na stoisku w hali wystawowej pracownicy Zakładu Zarządzania Zasobami Leśnymi – dr inż. Krzysztof Jodłowski i dr inż. Michał Kalinowski przez trzy dni targów prezentowali zasady funkcjonowania systemu certyfikacji gospodarki leśnej PEFC, którego biuro funkcjonuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Do podstawowych celów PEFC należy między innymi promowanie zasad zrównoważonego rozwoju w leśnictwie oraz wspieranie racjonalnego wykorzystania drewna i innych surowców leśnych, jako surowców ekologicznych i odnawialnych. Aktualnie PEFC obejmuje systemy certyfikacji obowiązujące w ponad 30 krajach i łącznie odpowiada za certyfikację ponad 250 milionów hektarów lasów, co czyni PEFC światowym liderem certyfikacji gospodarki leśnej. Obecnie polski certyfikat zrównoważonej gospodarki leśnej PEFC posiadają w całości Lasy Państwowe, a certyfikat łańcucha dostaw ponad 150 firm branży drzewiarskiej i papierniczej.

zdjęcie

Podczas pierwszego dnia targów odwiedzający Rogów mogli bliżej zapoznać się z wynikami projektu pt. „Leśne Archiwum Historii Mówionej – temat pilotażowy – Ochrona lasów i przyrody Puszczy Białowieskiej w relacjach świadków historii, z podtytułem „Zanim pojawiły się organizacje ekologiczne”, który został zrealizowany na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Jego pomysłodawca i główny autor mgr inż. Tomasz Zygmont przedstawił ideę i zasady funkcjonowania archiwum ALHM przy Bibliotece IBL, w którym zgromadzonych zostało ponad 170 godzin nagrań filmowych o jakości full HD, rejestrujących wspomnienia 55 świadków historii oraz przygotowano pełne wersje zapisu filmowego do udostępnienia na przeglądowych płytach DVD. Wybrane fragmenty nagrań publikowane są na stronie internetowej www.lasy-i-ludzie.pl oraz na portalu YouTube.

zdjęcie

Dużym zainteresowaniem odwiedzających nasze stoisko cieszył się kolejny projekt badawczy, realizowany od kilku lat w IBL, a dotyczący badań nad występowaniem trufli letniej (Tuber aestivum) w Polsce. Pani mgr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka wyjaśniała zainteresowanym m.in. jak funkcjonują zbiorowiska ektomikoryzowe w plantacjach trufli letniej, przebieg sukcesji grzybów ektomikoryzowych oraz jak kształtują się relacje między rośliną – gospodarzem a truflami – grzybami żyjącymi w symbiozie z drzewami leśnymi. Szczególną uwagę zwiedzających zwracała prezentowana na stoisku ponad 30-dekagramowa trufla letnia.

zdjęcie

Ponadto przez cały czas targów Pan inż. Przemysław Szmit (Informacja Naukowa i Promocja) prezentował dorobek wydawniczy Instytutu w postaci ostatnich pozycji książkowych wydanych przez IBL, Notatników Naukowych, biuletynu „Z Leśnego Świata” oraz kwartalników „Leśne Prace Badawcze” i „Folia Forestalia Polonica, series A – Forestry”.

zdjęcie

Nie mniejszym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się stoisko IBL zlokalizowane na powierzchni otwartej, gdzie w namiocie promocyjnym Instytutu pracownicy z Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego: mgr inż. Zuzanna Cieśla i mgr Paulina Dróżdż, prezentowały szeroką ofertę badań i usług realizowanych na rzecz jednostek Lasów Państwowych, m.in.: określania potrzeb nawożenia gleb plantacji i szkółek leśnych, metod rekultywacji gleb terenów zdegradowanych oraz stopnia zanieczyszczenia gleb i roślin, oceny czystości wód powierzchniowych i podziemnych, monitorowania żyzności gleb siedlisk leśnych i stanu odżywienia drzewostanów, oceny przydatności nawozów do stosowania w lasach oraz do rekultywacji gleb, a także określania przyczyn zamierania drzew leśnych i parkowych. Natomiast mgr inż. Agata Konecka i dr inż. Anna Tereba z Laboratorium Biologii Molekularnej, z szeregu prowadzonych tu badań specjalistycznych, skupiły się na prezentacji najbardziej praktycznego z punktu widzenia praktyki leśnej zagadnienia – analizy profilu genetycznego drewna pokradzieżowego gatunków drzew leśnych na cele procesowe Straży Leśnej, nadleśnictw, Policji i sądów. Przy tej okazji odwiedzający nasze stoisko mogli zaopatrzyć się w jubileuszowy, setny numer Notatnika Naukowego IBL pt. „Identyfikacja DNA w walce z nielegalnym handlem drewna”, zawierającego praktyczne informacje nt. warunków prawidłowego przeprowadzenia identyfikacji materiału dowodowego i porównawczego, zasad wymaganych przy zabezpieczeniu materiału w terenie oraz sposób przekazania próbek do Laboratorium Biologii Molekularnej w celu przeprowadzenia stosownych badań.

zdjęcie

Szczegóły dotyczące nowej metody prognozowania zagrożenia pożarowego lasu przedstawił mgr inż. Mirosław Kwiatkowski z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu. W dniu 14 sierpnia br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 lipca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów. Najistotniejszym elementem tej nowelizacji jest zmiana metody określania zagrożenia pożarowego lasu. Znowelizowana przez IBL metoda, w odróżnieniu od dotychczas stosowanej, pozwalającej jedynie na ustalenie aktualnego zagrożenia pożarowego, daje możliwość prognozowania jego wartości na przyszłość. Umożliwia ona również znacznie precyzyjniejsze ustalenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu.

Ponadto pracownicy Instytutu przedstawiali założenia międzynarodowego Projektu LIFE+ ForBioSensing „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”, zaplanowanego na lata 2014-2021. Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego Unii Europejskiej LIFE+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i środków własnych IBL.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska, za konstruktywną wymianę poglądów oraz za wszystkie ciepłe słowa skierowane z okazji obchodzonego w tym roku przez Instytut Badawczy Leśnictwa jubileuszu 85-lecia swojego istnienia.

Wspólne zdjęcie

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Leśnych w Rogowie odbędzie się w dniach 7-9 września 2017 roku.

 

Opracowanie: mgr inż. Artur Sawicki

Informacja Naukowa i Promocja

Zdjęcia: A. Sawicki, arch. IBL

Translate »