Awanse naukowe pracowników IBL

W czerwcu 2019 r. troje pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa uzyskało awanse na wyższe stopnie naukowe.

5 czerwca br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się obrona przewodu doktorskiego mgr Pauliny Dróżdż.

Paulina Dróżdż

W latach 2014-2017 Paulina Dróżdż była kierownikiem projektu: pt. „Badanie możliwości wykorzystania produktów ubocznego użytkowania lasu jako źródła antyoksydantów w preparatach prozdrowotnych” – tematu finansowanego z Funduszu Badań Własnych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Wyniki uzyskane w projekcie posłużyły Jej do przygotowania rozprawy doktorskiej pt. „Badanie możliwości wykorzystania produktów ubocznego użytkowania lasu jako źródła antyutleniaczy”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Krystyna Pyrzyńska.

W rozprawie doktorskiej Paulina Dróżdż badała właściwości antyutleniające wybranych produktów ubocznego użytkowania lasu, takie jak: wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris L.), borówka czernica (Vaccinium myrtillus L.), borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.), kora sosny pospolitej (Pinus silvestris L.), kora dębu (Quercus robur L.) oraz ich skład chemiczny, zwłaszcza pod kątem zawartości związków polifenolowych. Ponadto porównywana była efektywność ekstrakcji polifenoli w zależności od rodzaju użytego rozpuszczalnika, temperatury i czasu ekstrakcji. Wyniki zawarte w rozprawie doktorskiej były prezentowane na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz zostały opublikowane w 8 pracach oryginalnych oraz w formie rozdziałów w 1 zagranicznej i w 3 krajowych monografiach tematycznych.

Tydzień później – 13 czerwca br. w siedzibie Instytutu Badawczego podczas 18. posiedzenia Rady Naukowej odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Danuty Lotz. Praca pt. „Wpływ dochodów pochodzących z innych źródeł niż sprzedaż drewna na sytuację finansową Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe” została wykonana pod kierunkiem dr. hab. Janusza Kocela, prof. IBL, a recenzentami pracy byli: dr hab. Krzysztof Adamowicz, prof. UPP z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i dr hab. inż. Dariusz Kulak z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie.

Danuta Lotz

W Polsce głównym źródłem dochodów PGL Lasy Państwowe jest sprzedaż drewna. Udział przychodów z jego sprzedaży wzrósł w latach 1994–2017 z 77% do 88%, podczas gdy gospodarka leśna innych krajów europejskich zmniejsza swoje uzależnienie od sprzedaży drewna, np. w ÖBf AG w Austrii w 2017 r. udział ten wyniósł 58%. W swojej pracy Danuta Lotz przeanalizowała możliwości uzyskiwania dochodów przez PGL Lasy Państwowe z innych źródeł niż ze sprzedaży drewna.

Podczas tego samego posiedzenia Rada Naukowa Instytutu Badawczego Leśnictwa podjęła uchwałę w sprawie nadania dr. inż. Adamowi Kaliszewskiemu stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne.

Adam Kaliszewski

Jako osiągnięcie naukowe dr inż. Adam Kaliszewski przedstawił cykl 10 oryginalnych i spójnych tematycznie publikacji pt. „Wyzwania wobec polityki leśnej w Polsce w świetle członkostwa w Unii Europejskiej”. Prace koncentrują się na problematyce formułowania, realizacji, rewizji i aktualizacji celów polityki leśnej w Polsce oraz analizy i oceny realizacji wybranych celów tej polityki. Odnoszą się one do dwóch odrębnych, jednak silnie ze sobą powiązanych zagadnień. Pierwszą grupę stanowi 6 publikacji, poświęconych wskazaniu kierunków zmian „Polityki leśnej państwa” w oparciu o analizę procesów politycznych kształtujących politykę leśną w Europie, a także trendów w polityce leśnej wybranych krajów europejskich. Drugą grupę stanowią 4 prace poświęcone problematyce zwiększania lesistości Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej oraz przyczyn znaczącego spadku dynamiki zalesień po 2004 r.

Dr hab. Adam Kaliszewski pracuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa od 2001 r. Jego zainteresowania badawcze dotyczą zagadnień związanych z polityką leśną, problematyką rozwoju i wykorzystania zasobów drewna jako odnawialnego surowca i źródła energii oraz zarządzania zasobami leśnymi i analizą efektywności gospodarowania w leśnictwie.

 

Opr. Artur Sawicki

Fot. arch. IBL

Translate »