„Długookresowe zmiany składu florystycznego naturalnych zbiorowisk leśnych w Puszczy Białowieskiej”

22 października 2015 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium, na którym zaprezentowano końcowe wyniki prac prowadzonych w ramach tematu „Długookresowe zmiany składu florystycznego naturalnych zbiorowisk leśnych w Puszczy Białowieskiej”.
dr hab. Janusz Czerepko

Dr hab. Janusz Czerepko, prof. nadzw., Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa

Temat realizowano w latach 2011-2015 na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Wiąże się on z pracą dr. hab. Janusza Czerepko, poświęconą zmianom zachodzącym w siedliskach mokradeł leśnych. Należy tu zaznaczyć, że „fundament” pod te prace został położony przez prof. dr. hab. Aleksandra W. Sokołowskiego w latach 60. ubiegłego wieku. W zróżnicowaniu zespołów leśnych Puszczy, Profesor dostrzegał już wtedy dynamikę roślinności i wybiegając myślą w przyszłość, trwale oznaczał powierzchnie w terenie. Dzięki temu możliwe było powtórzenie prac fitosocjologicznych po blisko pięćdziesięciu latach dokładnie w tych samych miejscach.

zdjęcie

Prof. dr hab. Aleksander W. Sokołowski, wieloletni pracownik i kierownik placówki IBL w Białowieży i Henryk Pargieła, Przewodniczący Zarządu Krajowego Ruchu Obrony Lasów Polskich

Na seminarium przybyli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśnictw puszczańskich (Białowieża, Browsk i Hajnówka), Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Ruchu Obrony Lasów Polskich.

Uczestnicy seminarium naukowego

Uczestnicy seminarium naukowego

Przybyłych gości powitał prof. dr hab. Jacek Hilszczański – zastępca Dyrektora IBL ds. naukowo-badawczych, który po krótkim wprowadzeniu przekazał głos prelegentowi dr. hab. Januszowi Czerepko. Na wstępie zostały przybliżone uwarunkowania podjęcia tematu, cele projektu, a także dotychczasowy stan wiedzy na temat dynamiki roślinności w Puszczy Białowieskiej. Przed prezentacją wyników przedstawiono ogólne trendy warunków klimatycznych na podstawie danych ze stacji meteorologicznej IMGW w Białowieży. Następnie zostały omówione zmiany zachodzące w 11 zespołach leśnych na podstawie 310 zdjęć fitosocjologicznych. W prezentacji skupiono się na zmianach pokrycia warstw roślinności, średniej liczby gatunków w zdjęciu, bogactwa gatunkowego oraz zmianach wartości wskaźników ekologicznych. Dodatkowo analiza zdjęć pośrednich oraz analiza DCA ujawniła kierunek zmian w stronę siedlisk żyźniejszych i o niższym zakwaszeniu gleb, przy czym najmniejsze zmiany dotyczyły grądu subkontynentalnego a największe borów, grądów miodownikowych i świetlistych dąbrów. Ma to również swoje przełożenie na bogactwo gatunkowe oraz frekwencję i pokrycie gatunków charakterystycznych poszczególnych grup syngenetycznych. Z coraz bardziej cienistych lasów, w których zwiększają frekwencje i pokrycie gatunki typowe dla mezotroficznych lasów liściastych, ustępują powszechnie gatunki borowe, jak też charakterystyczne dla terenów otwartych a będące elementem wyróżniającym świetlistych dąbrów, grądów miodownikowych, czy też borów i borów mieszanych. W grupie tej znajduje się wiele gatunków chronionych, również tych na podstawie załącznika II dyrektywy siedliskowej np. sasanka otwarta (Pulsatilla patens) i leniec bezpodkwiatkowy (Thesium ebracteatum).

Jan Tabor

Jan Tabor (Wydział Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych)

W dyskusji została poruszona kwestia zarówno konieczności rozważenia odpowiedzialności człowieka w kształtowaniu przyrody i zachowaniu jej dla przyszłych pokoleń. Głos zabrali Jan Tabor (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych) i prof. dr hab. Aleksander W. Sokołowski, wieloletni pracownik i kierownik placówki IBL w Białowieży. Wskazywano przy tym, jak ważne są kierunki naturalnej sukcesji siedlisk leśnych, która doprowadza do ograniczenia bogactwa gatunkowego.

Dr inż. Jan Łukaszewicz

Dr inż. Jan Łukaszewicz (Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL)

Stąd też wynikają przesłanki do dyskusji nad stosowaniem form ochrony przyrody wychodzącym naprzeciw obecnym problemom, wobec których ochrona bierna nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, co zauważył i poparł stosownymi przykładami dr inż. Jan Łukaszewicz (Instytut Badawczy Leśnictwa).

Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Warszawie dr inż. Piotr Lutyk zaproponował przeprowadzenie dodatkowych badań mających na celu stwierdzenie różnic pomiędzy lasami gospodarczymi i podlegającymi ochronie ścisłej rosnącymi na podobnych siedliskach.

Dr inż. Piotr Lutyk

Dr inż. Piotr Lutyk – Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Warszawie

Dorota Radziwiłł z Departament Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ zwróciła uwagę na to, że Komisja Europejska obecnie zastanawia się nad tym, czy nie badać stanu typowych gatunków charakterystycznych dla siedlisk przyrodniczych.

Dorota Radziwiłł

Dorota Radziwiłł (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska)

Z drugiej strony istnieje obawa, że ochrona czynna będzie podtrzymywać układy sztuczne. Na złożoność aspektów ochrony czynnej, w odniesieniu do dynamicznych w swej naturze zbiorowisk leśnych, zwrócił uwagę prof. dr hab. Jan M. Matuszkiewicz (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk).

Prof. dr hab. Jan M. Matuszkiewicz

Prof. dr hab. Jan M. Matuszkiewicz (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk)

Wielokrotnie zwrócono uwagę, że ze względu na poruszaną tematykę, jak również teren badań, omawiany temat badawczy dostarcza nowych argumentów w dyskusji dotyczącej ochrony wyjątkowego w skali Europy obiektu, jakim jest Puszcza Białowieska.

Opr.: Radosław Gawryś

Fot.: K. Kruczek i A. Sawicki

Translate »