Dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek przewodniczącą Komisji Ekonomiki Leśnictwa ZG PTL

Dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek 14 czerwca 2022 r. została wybrana na przewodniczącą Komisji Ekonomiki Leśnictwa w Polskim Towarzystwie Leśnym w Zarządzie Głównym.

Wcześniej przewodniczącym Komisji Ekonomiki Leśnictwa w Polskim Towarzystwie Leśnym w Zarządzie Głównym był dr hab. Janusz Kocel, prof. IBL.

Pani Emilia Wysocka-Fijorek zajmuje się w swoich badaniach i pracach rozwojowych szeroko rozumianą ekonomiką leśnictwa i jej wykorzystaniem w leśnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem urządzania lasu. Na początku swojej kariery naukowej zajmowała się lasami niepaństwowymi. Zainteresowania naukowe kierowała głównie w stronę poprawy stanu lasów prywatnych oraz sytuacji ich właścicieli poprzez stworzenie autorskiej propozycji sposobu zarzadzania lasami niepaństwowymi w Polsce. Sytuacja właścicieli lasów prawnych oraz stan i struktura zasobów drzewnych w lasach prywatnych były przedmiotem zarówno pracy magisterskiej na Wydziale Leśnym (2006), pracy licencjackiej na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym (2007) jak i rozprawy doktorskiej obronionej na Wydziale Leśnym SGGW (2010). Za zrealizowaną pracę doktorską pt. „Koncepcja prywatno-państwowej spółki leśnej” otrzymała wyróżnienie przyznane przez Radę Wydziału Leśnego SGGW.

Głównym przedmiotem zainteresowania Pani Emilii Wysockiej-Fijorek jest obecnie optymalizacja procesu produkcji drewna w gospodarkach leśnych. W temacie pt. Optymalizacja użytkowania oraz zasobności drzewostanów z punktu widzenia dochodowej funkcji produkcji drewna oraz węgla pani doktor opracowanie właściwego dla gospodarstwa leśnego (wszystkie klasy wieku) modelu regulacji wielkości użytkowania i zasobności drzewostanów łączącego dwa aspekty: produkcję drewna i kumulację węgla w drewnie. Podczas realizacji projektu aktywnie współpracuje z pracownikami Zakładu Ekonomiki Leśnictwa Wydziału Leśnego SGGW oraz Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Osobnym zagadnieniem analizowanym przez panią Emilię Wysocką-Fijorek był problem analiz ekonomicznych w średniookresowym planowaniu leśnym, czyli uzupełnienie planu urządzeni lasu o analizy ekonomiczne. Metodyka opracowana przez zespół kierowanych przez panią doktor została wdrożona. Na jej podstawie Lasy Państwowe zleciły wykonanie ponad dziesięciu ekspertyz ekonomicznych do planów urządzenia lasu nadleśnictw.

W trakcie swojej kariery naukowej Pani Emilia Wysocka-Fijorek brała również udział w pracach metodycznych dotyczących opracowania instrukcji oceny stanu różnorodności. W ramach projektu REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach”, współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG, na podstawie umowy nr BIOSTRATEG1/267755/4/NCBR/2015 zajmuje się oceną ekonomicznej efektywności kompleksowej metody określania wybranych cech taksacyjnych drzewostanów oraz nadziemnej biomasy i związanego w niej węgla przy zastosowaniu danych teledetekcyjnych oraz nowoczesnych narzędzi ich przetwarzania.

ORCID: 0000-0002-4838-8169
Scopus Author ID: 56032089700
ResearcherID: S-2895-2018

 

Tekst. Wirginia Duranowska

Fot. Krzysztof Korzeniewski

Translate »