„Fuels of Today – Fire Behavior of Tomorrow” – międzynarodowo o pożarach lasu

W dniach 29.04-3.05 2019 r. w Marsylii (Francja) oraz w Sydney (Australia) i Albuquerque (USA) odbyła się równolegle szósta edycja międzynarodowej konferencji pt. “Fire Behavior and Fuels Conference, Fuels of Today – Fire Behavior of Tomorrow”. Szczególną uwagę poświęcono problematyce zagrożenia pożarowego na styku terenów leśnych i zurbanizowanych (z ang. wildland-urban interface).

Organizatorzy przewidzieli po jednym dniu na warsztaty dyskusyjne i wizytę terenową. Pozostałe trzy dni poświęcone zostały na sesje wykładowe oraz posterowe. W sumie zaprezentowano ponad 80 referatów z różnych krajów Europy oraz Australii i USA. Sesje wykładowe, których łącznie odbyło się 23, uporządkowane były tematycznie i dotyczyły m.in. zagadnień takich jak: działania prewencyjne, modelowania rozprzestrzeniania się pożarów lasu, modeli paliw leśnych, pozyskiwania danych i mapowania ryzyka, zarządzania podczas sytuacji kryzysowych oraz znaczenia czynnika ludzkiego w powstawaniu pożarów lasu. Każdy dzień rozpoczynał się wykładami gości specjalnych, którzy przedstawiali główne problemy ochrony przeciwpożarowej swoich krajów wraz z relacją z ostatnio powstałych, dużych pożarów lasu (głównie USA, Australia oraz Francja). Dzień terenowy został poświęcony na wizytę w miejscu dwóch dużych pożarów z 2016 roku tj. Rognac Fire (sierpień 2016 r. – 3000 ha powierzchni spalonej) oraz Calanques Fire (wrzesień 2016 r. – 300 ha powierzchni spalonej w niecałą godzinę). Na każdej z powierzchni organizatorzy przygotowali komplet map i zdjęć z działań ratowniczo-gaśniczych, a całość prezentowana była przez dowódców formacji straży pożarnych biorących udział w gaszeniu tych dwóch pożarów.

Wizyta terenowa była okazją do dyskusji i wymiany poglądów na temat problemów, jakie napotkano podczas działań gaśniczych oraz technik i technologii użytych w trakcie nich.

obrazek

Pożar Rognac Fire – omawia jeden z dowódców akcji ratowniczej, w tle typowa roślinność i zabudowa przedmieść Marsylii

Park Narodowy Calanques

Park Narodowy Calanques – ukształtowanie terenu i rodzaj pokrywy roślinnej sprzyja rozwojowi gwałtownych pożarów

Samochód gaśniczy używany przez straż pożarną w Marsylii do gaszenia pożarów terenów otwartych

Zestaw gąsienicowy używany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych na terenach trudno dostępnych

Zestaw gąsienicowy używany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych na terenach trudno dostępnych

Pracownicy Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL zaprezentowali referat pt. „Ocena ryzyka pożarowego lasu w Polsce”. W prezentacji przedstawiono podstawową, obowiązującą metodę kategoryzacji obszarów leśnych pod względem zagrożenia pożarowego, jak i nowe, niedawno opracowane w Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu metody oceny zagrożenia pożarowego lasu – zarówno te dotyczące zagrożenia potencjalnego (klasyfikacja palności drzewostanów leśnych oraz modeli paliw pokrywy gleby), jak i dynamicznego (nowa metoda prognozowania zagrożenia pożarowego lasu).

Konferencja była nie tylko szansą do zaprezentowania wyników najnowszych prac LOPL na arenie międzynarodowej, ale także okazją do odnowienia kontaktów z francuskimi leśnikami – pożarnikami z ONF (Office National des Forêts), partnerami zakończonych już projektów EUFOFINET i EFFMIS, w których uczestniczyło Laboratorium.

Materiały, zawierające streszczenia referatów zostaną udostępnione przez organizatorów i będą zawierały treści z wszystkich trzech, równoległych części konferencji tj. z Francji, Australii i USA.

Więcej informacji o konferencji można zasięgnąć na stronie:
http://marseilles.firebehaviorandfuelsconference.com/

 

Tekst i zdjęcia: Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu

Translate »