IBL na VI Pikniku Leśnym Nadleśnictwa Hajnówka

W sobotę, 22 czerwca 2024 r. pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa wzięli udział w VI Pikniku Leśnym w Nadleśnictwie Hajnówka.

Tegoroczne wydarzenie było powiązane z obchodami 100-lecia Lasów Państwowych i jubileuszu 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Zespół Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Nawet silny deszcz, który padał od rana, nie przeszkodził kilkudziesięciu wystawcom w przygotowaniu swoich stanowisk. Równo w południe, wraz z rozpoczęciem pikniku, chmury przewiał wiatr i pogoda już do końca sprzyjała temu wyjątkowemu leśnemu świętu.

Tegoroczny Piknik Leśny został przygotowany przez cztery puszczańskie nadleśnictwa: Hajnówkę, Białowieżę, Bielsk Podlaski i Browsk. Na placu Nadleśnictwa Hajnówka ustawiono wiele przyrodniczych stoisk edukacyjnych i promocyjnych, w tym m.in. naszego Instytutu, Białowieskiego Parku Narodowego, Instytutu Badań Ssaków w Białowieży, Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej i Instytutu Ochrony Środowiska – PIB.

Stoisko promocyjne Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Po oficjalnych powitaniach wniesiono olbrzymi tort, który pokroił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Tadeusz Wilczyński i nadleśniczy hajnowski Tomasz Ginszt.

Leśnicy przygotowali grę, w której należało odwiedzić poszczególne stoiska i odpowiadając prawidłowo na pytania, zebrać komplet pieczątek na karcie, a następnie wymienić ją na nagrodę. Na instytutowym stoisku można było rozpoznać tropy zwierząt leśnych, gatunki grzybów oraz ptaków lub dopasować figury ssaków leśnych. Jednocześnie, dr inż. Ewa Zin z Zakładu Lasów Naturalnych IBL w Białowieży wyjaśniała, jak można czytać historię zapisaną w słojach drzew.

Dr inż. Ewa Zin z Zakładu Lasów Naturalnych IBL w Białowieży wyjaśnia, jak można czytać historię zapisaną w słojach drzew.

Piknik Leśny w Nadleśnictwie Hajnówka na stałe wpisał się do naszego kalendarza imprez edukacyjnych. Dziękujemy leśnikom białostockim za zaproszenie, a tym, którzy odwiedzili naszego stanowisko za miłe rozmowy o polskiej przyrodzie i leśnictwie.

Opracowanie: Artur Sawicki
Fot. archiwum IBL

Translate »