Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Konferencja naukowa pt. „Zdrowie roślin w dobie aktualnych wyzwań”
26 września 2024 r. w IBL w Sękocinie Starym odbyła się sesja terenowa Konferencji Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego „ZDROWIE ROŚLIN W DOBIE AKTUALNYCH WYZWAŃ”, która rozpoczęła się w dnu 24 września br. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Walnym Zgromadzeniem członków Towarzystwa PTFit, do którego należą także pracownicy ZOL IBL. W sesji plenarnej referat pt. „Natura varium et mutabile semper – dynamika lasu versus statyka pojęć” wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Sierota – Instytut Badawczy Leśnictwa i prof. dr hab. Marta Wrzosek – Uniwersytet Warszawski.
W Komitecie Naukowo-Organizacyjnym uczestniczył prof. dr hab. Tomasz Oszako z Zakładu Ochrony Lasu IBL. Uczestnicy konferencji często podkreślali, że zdrowie roślin odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Europy, w które wpisuje się także europejskie leśnictwo. Rośliny, w tym drzewa leśne stanowią także istotny element przyjaznego otoczenia, który ma zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie współczesnych społeczeństw. W dynamicznie zmieniających się warunkach środowiska, skuteczna ochrona roślin (w tym roślin drzewiastych) jest wyzwaniem, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.
Tematyka obrad obejmowała zagadnienia związane z chorobami roślin rolniczych, ogrodniczych, leśnych oraz ekosystemów naturalnych, powodowanymi przez wirusy, bakterie, grzyby i inne patogeny. Podczas konferencji poruszane były problemy związane z możliwościami ograniczania chorób roślin w świetle najnowszych badań, w tym genetyki, genomiki i biologii molekularnej. Wszystkie te aspekty są ściśle powiązane ze zdrowiem i jakością życia ludzi, co sprawia, że prezentowane zagadnienia są istotne i wielowymiarowe.
Zarówno podczas sesji na SGGW (plenarnej, tematycznych i posterowej), jak i trzeciego dnia konferencji w IBL (w trakcie sesji referatowej) omówiono nowe wyzwania stojące przed ochroną roślin w świetle zamieniającego się klimatu, a także inne aspekty związane z fitopatologią. Podczas wizyty w IBL najpierw, gości zaprosił mgr inż. Artur Sawicki na spacer „Szlakiem Leśnych Gigantów”, a następnie prof. dr hab. Tomasz Oszako opowiedział o historii i perspektywach badań fitopatologicznych w Instytucie. Po nim dr Miłosz Tkaczyk przedstawił nowe choroby bakteryjne dębów w Polsce i związane z tym potencjalne zagrożenia dla lasów. Część referatową zakończyła dr Katarzyna Sikora, która opowiedziała o patogenach przenoszonych z nasionami jako pokłosie współpracy w międzynarodowym projekcie EUPHRESCO. Konferencja dała dobrą okazję jej uczestnikom do integracji i zacieśnienia kontaktów oraz nawiązania współpracy środowiska naukowego z obszarów nauk rolniczych (w tym leśnych), biologicznych, biotechnologicznych i pokrewnych.
opr. Tomasz Oszako
Fot. archiwum IBL