Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Katedr Jednoimiennych w Nadleśnictwie Oleszyce

W dniach 15 – 17 czerwca 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Oleszyce odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Katedr Jednoimiennych pt.: „Gatunki liściaste – szansa czy konieczność?”.
Cykliczne konferencje, w których biorą udział zaprzyjaźnione katedry hodowli lasu, genetyki i selekcji drzew oraz nasiennictwa i szkółkarstwa leśnego z SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym – odbywają się od kilkunastu lat. Tegoroczna XVII Konferencja zorganizowana została przez Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwa Oleszyce.
W sesji kameralnej Konferencji zostało przedstawionych kilkanaście referatów, których tematyka dotyczyła m.in. doświadczeń proweniencyjno-rodowych z dębem szypułkowym i bukiem zwyczajnym, zmienności nasion olszy czarnej, przechowywania sadzonek w chłodniach przez okres zimowy, a także praktycznego wykorzystania Beauveria brongniartii w ochronie lasu przed chrabąszczem majowym. A na zakończenie tej części Konferencji można było z referatu S. Jastrzębowskiego, M. Klisza i M. Niemczyk dowiedzieć się o nowozelandzkim modelu leśnictwa, gdzie funkcję produkcyjną pełnią lasy plantacyjne. Zajmują tam one 1,7 mln ha (6% powierzchni Nowej Zelandii), ich średni wiek to 16 lat, a głównym uprawianym gatunkiem jest sosna kalifornijska (Pinus radiata).

W części terenowej uczestnicy Konferencji mieli okazję zapoznać się z licznymi powierzchniami badawczymi zlokalizowanymi na terenie Leśnictwa szkółkarskiego „Kolonia” – m.in. z dębem szypułkowym, czereśnią ptasią i bukiem zwyczajnym oraz powierzchniami założonymi z inicjatywy śp. profesora Janusza Sabora w ramach „Karpackiego Banku Genów”. Z kolei gospodarze terenu z dumą prezentowali dorodny drzewostan dębowy w fazie drągowiny założony metodą placówek Szymańskiego, jak i wyłączony drzewostan nasienny dębu szypułkowego oraz nowoczesny system monitoringu przeciwpożarowego. Był także czas na chwilę refleksji w Lesie Katyńskim upamiętniającym kilkuset leśników zamordowanych na Wschodzie oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

We wnioskach podsumowujących Konferencję podkreślono pilną potrzebę intensyfikacji działań selekcyjnych dotyczących gatunków liściastych, które będą dominowały w drzewostanach w kontekście przewidywanych zmian warunków klimatycznych. Tym samym ważne jest intensyfikowanie prac z zakresu hodowli selekcyjnej dla gatunków liściastych ze względu na ich rosnące znaczenie w procesie przebudowy drzewostanów, wynikającym z dostosowywania składów gatunkowych drzewostanów do warunków siedliskowych. Zaakcentowano ważność sieci doświadczeń proweniencyjnych, pozwalających na ocenę możliwości adaptacyjnych testowanego potomstwa z uwzględnieniem zamian zachodzących w środowisku przyrodniczym. Podkreślono jednocześnie fakt, że hodowla selekcyjna drzew leśnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym związanym z coraz większym popytem na drewno. We wniosku końcowym znalazła się również propozycja opracowania wspólnego programu badań interdyscyplinarnych na najstarszych powierzchniach proweniencyjnych.

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

Organizatorzy Konferencji pragną złożyć Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwu Oleszyce serdeczne podziękowania za okazaną życzliwości i gościnność podczas XVII Konferencji Katedr Jednoimiennych oraz wieloletnią współpracę przebiegająca w bardzo dobrej atmosferze!

Opr. Tomasz Wojda
Fot. Tomasz Wojda

Translate »