Możliwości ochrony upraw i młodników jodłowych przed chorobami i szkodnikami owadzimi w południowej Polsce

26 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium naukowe pt. „Możliwości ochrony upraw i młodników jodłowych przed chorobami i szkodnikami owadzimi w południowej Polsce”.

Celem seminarium było omówienie wyników badań w ramach tematu „Postępowanie ochronne w drzewostanach jodłowych zagrożonych przez owady i patogeny grzybowe”, realizowanego przez Zakład Lasów Górskich i Zakład Ochrony Lasu IBL w latach 2013-2015 oraz dyskusja. 

W seminarium wzięło udział około 50 osób, w tym przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji LP w Lublinie i Krośnie, nadleśnictw oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, a także liczni pracownicy IBL. Seminarium otworzył dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, dr hab. Janusz Czerepko, witając przybyłych gości i przedstawiając wagę przeprowadzonych badań, które mają istotne znaczenie dla praktyki leśnej. Rolę moderatora seminarium pełniła Pani dr hab. Iwona Skrzecz, prof. nadzw.

dr hab. Janusz Czerepko

Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa dr hab. Janusz Czerepko , prof. nadzw.

dr hab. Iwona Skrzecz

Kierownik Zakładu Ochrony Lasu dr hab. Iwona Skrzecz, prof. nadzw .

Wspólny referat wygłosili: dr hab. Wojciech Grodzki, prof. nadzw., dr inż. Mieczysław Kosibowicz, dr inż. Sławomir Ambroży, dr inż. Marcin Jachym z Zakładu Lasów Górskich w Krakowie oraz dr inż. Anna Żółciak z Zakładu Ochrony Lasu w Sękocinie Starym.

dr hab. Wojciech Grodzki

Kierownik Zakładu Lasów Górskich w Krakowie dr hab. Wojciech Grodzki, prof. nadzw.

Dr inż. Sławomir Ambroży

Dr inż. Sławomir Ambroży, Zakład Lasów Górskich w Krakowie

Dr inż. Mieczysław Kosibowicz

Dr inż. Mieczysław Kosibowicz , Zakład Lasów Górskich w Krakowie

Dr inż. Marcin Jachym

Dr inż. Marcin Jachym , Zakład Lasów Górskich w Krakowie

Referat był podsumowaniem trzyletnich badań dotyczących występowania o możliwości ograniczania rdzy jodły i goździkowatych (syn. rak jodły) Melampsorella caryophyllacearum (DC) Schroet. – choroby, która masowo opanowuje młodniki i uprawy jodłowe na obszarze południowo – wschodniej Polski, na terenie regionalnych dyrekcji LP w Krakowie i Krośnie.

Badania miały charakter kompleksowy, wykonano wieloaspektową analizę statystyczną uzyskanych wyników w odniesieniu do wybranych czynników i cech odnowień, które mogłyby wpływać na nasilenie występowania choroby na tych obszarach. Szczegółowo została także omówiona biologia sprawcy choroby, będącego pasożytem bezwzględnym posiadającym dwóch gospodarzy. Wyniki badań wskazują, że celowość zwalczania objawów choroby dotychczas stosowanymi metodami konwencjonalnymi jest co najmniej wątpliwa. Jedynie odpowiednio prowadzona gospodarka leśna, a zwłaszcza zabiegi hodowlane łącznie z protegowaniem odnowień naturalnych i gatunków domieszkowych, może przyczynić się do zmniejszenia zasięgu i nasilenia raka jodły.

zdjęcie

W seminarium wzięło udział około 50 osób, w tym przedstawiciele DGLP oraz RDLP w Lublinie i Krośnie

Omówiono także inne choroby infekcyjne oraz gatunki owadów, które w czasie badań wystąpiły na jodle. Wśród chorób była to przede wszystkim osutka zwisowa jodły, a wśród owadów – dwa gatunki obiałek jodłowych. Stwierdzono, że zarówno osutka jak i obiałka korowa nie mają obecnie większego znaczenia gospodarczego. Natomiast obiałka pędowa, która jest gatunkiem obcym, może przyczyniać się do zamierania upraw i młodników jodłowych.

Przedstawione wyniki wywołały długą i ożywioną dyskusję oraz wymianę poglądów, której konkluzją było stwierdzenie o potrzebie kontynuacji badań ukierunkowanych na określenie dalszych metod postępowania hodowlanego, zapewniających ograniczanie występowania chorób, zwłaszcza raka jodły, w odnowieniach.

 

oprac. dr inż. Mieczysław Kosibowicz,

Zakład Lasów Górskich IBL w Krakowie

fot. L. Kruczek, A. Sawicki

Translate »