O różnorodności biologicznej w RDLP Krosno

7 marca 2017 r. w Zakładzie Lasów Górskich Instytutu Badawczego Leśnictwa w Krakowie odbyło się seminarium pt. „Ocena różnorodności biologicznej w wybranych nadleśnictwach RDLP Krosno. Metodyka i wstępne wyniki inwentaryzacji entomologicznej”.

Od 2016 r. Lasy Państwowe przystąpiły do realizacji wielkoskalowych inwentaryzacji wybranych elementów różnorodności biologicznej i dziedzictwa kulturowego w obszarach leśnych znajdujących się w ich zarządzie. W pierwszym zgrupowaniu nadleśnictw objętych tą inwentaryzacją znalazły się jednostki położone w Puszczy Białowieskiej, natomiast drugie zgrupowanie dotyczy nadleśnictw RDLP w Krośnie i leżących w sąsiedztwie dwóch parków narodowych. Jednostką koordynującą część naukową inwentaryzacji jest Instytut Badawczy Leśnictwa.

Uczestnicy seminarium

Seminarium stanowiło okazję do przedstawienia oraz szerszego poruszenia zagadnień, związanych z wielkoskalową inwentaryzacją prowadzoną od połowy 2016 r. na terenie 10 nadleśnictw RDLP w Krośnie: Bircza, Brzozów, Dukla, Dynów, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa oraz Magurskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego, na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Ze względu na aktualną tematykę spotkania, pojawili się na nim przedstawiciele Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Krakowie, Krośnie i Wrocławiu, Zespołów Ochrony Lasu w Krakowie, Opolu i Wrocławiu, nadleśnictw objętych inwentaryzacją oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Przemyślu.

zdjęcie

Zebranych przywitał dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, a seminarium poprowadził dr hab. Wojciech Grodzki, kierownik Zakładu Lasów Górskich w Krakowie.

zdjęcie

W pierwszej części spotkania dr hab. Wojciech Grodzki omówił cele oraz zakres terytorialny i przedmiotowy prac prowadzonych w ramach inwentaryzacji, a następnie przedstawił realizujące je konsorcjum (Instytut Badawczy Leśnictwa, Instytut Ochrony Przyrody PAN, FHU Biodata i Fundacja Hereditas) i zadania poszczególnych jego członków. Zaprezentował także metodykę i wyniki odłowów pachnicy (Osmoderma sp). do pułapek feromonowych eksponowanych latem 2016 r.

zdjęcie

Szczegółową metodykę oraz wyniki badań związanych z wykonaną w jesieni 2016 r. inwentaryzacją i weryfikacją stanowisk chrząszczy saproksylicznych na obszarze pięciu Nadleśnictw: Bircza, Jarosław, Kańczuga, Oleszyce i Sieniawa oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego. zaprezentowała mgr inż. Magdalena Ranocha.

zdjęcie

Wystąpienie przygotowane przez dr. inż. Mieczysława Kosibowicza poświęcone zostało metodyce odłowów chrząszczy epigeicznych do pułapek Barbera oraz uzyskanym dotąd wynikom analizy jakościowo-ilościowej odłowionych chrząszczy z rodziny biegaczowatych (Carabidae).

zdjęcie

Seminarium miało charakter otwarty, dlatego uczestnicy chętnie zabierali głos w dyskusji, a jej ożywiony charakter wskazywał na duże zainteresowanie poruszaną tematyką.

Opr. Magdalena Ranocha i Monika Tomczyk-Kida

Fot. Marcin Jachym

Translate »