Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej Jana Teodora Hausbrandta

8 kwietnia 2017 r. na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej 54/56 odbyła się uroczystość upamiętnienia 77. rocznicy męczeńskiej śmierci pierwszego Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa inż. Jana Teodora Hausbrandta oraz odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej.

nagrobek

Jan Hausbrandt (1895-1940) – inżynier leśnictwa, twórca i organizator oraz pierwszy dyrektor placówki działającej na rzecz Lasów Państwowych pod nazwą Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych (1930-1934), w latach 1934 – 1939 Instytut Badawczy Lasów Państwowych a od 1945 roku jako Instytut Badawczy Leśnictwa.

Oto od lat już dwudziestu trzymamy w dłoniach owoc tych walk, strzeżemy wielkiej spuścizny. Zaklęte jest w niej życie i ofiara tych wszystkich, którzy w długim szeregu pokoleń za Polskę walczyli i za Nią życie oddawali – i tych, którzy padli na śnieżnych pustkowiach Sybiru, którym dane było paść na polu bitwy w polskim mundurze i tych, którzy ginęli w aresztanckich ubiorach, gdzieś, pod murami więzień, rozstrzeliwani… Rozumiemy wielkość tej spuścizny, zdobytej ofiarną walką całych pokoleń, przeto strzeżemy jej wiernie i czujemy, jak rośnie nam w sercach obowiązek nieustannej pracy nad jej wzmacnianiem i ugruntowaniem„.
Jan Teodor Hausbrandt, listopad 1938 r., „W rocznicę zwycięstwa”, Las Polski

Dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa

Rozpoczynając uroczystość dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, przybliżył sylwetkę śp. Jana Teodora Hausbrandta, Jego drogę zawodową i jakże ważną rolę, jaką odegrał w odradzającej się Polsce tworząc od podstaw leśną jednostkę badawczą. Dyrektor podkreślił osobowość Jana Teodora Hausbrandta, który dał się poznać jako patriota, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i obrońca Lwowa, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, do końca swego życia oddany ojczyźnie. W 1939 roku, mimo zwolnienia ze służby wojskowej z powodów zdrowotnych, na własną prośbę wstąpił do Legii Akademickiej, gdzie podczas kampanii wrześniowej został pojmany i przetransportowany z innymi żołnierzami do Katynia, gdzie został zamordowany przez NKWD między 5-9 kwietnia 1940 r. Kończąc swoje wystąpienie, dr hab. Janusz Czerepko zacytował słowa patrioty śp. inż. Jana Teodora Hausbrandta, które winne być przesłaniem dla przyszłych pokoleń (por. ramka).

Ks. Proboszcz Piotr Gaś

Ks. Proboszcz Piotr Gaś

Ksiądz proboszcz Piotr Gaś z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie podziękował społeczności Instytutu Badawczego Leśnictwa za pamięć o tragicznie zmarłym Janie Teodorze Hausbrancie i ufundowanie pamiątkowej tablicy na grobie Rodziny Hausbrandtów. Ks. Proboszcz zmówił modlitwę, kończąc słowami: „Stojąc w tym miejscu, oddając szacunek świętej pamięci Janowi Teodorowi Hausbrandtowi, błogosławimy miejsce tego spoczynku i miejsce, gdzie spoczywają Jego prochy„.

zdjęcie
zdjęcie

W imieniu pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa wieniec złożyła dyrekcja Instytutu

zdjęcie

Poczet sztandarowy Instytutu Badawczego Leśnictwa

zdjęcie

W ceremonii udział wziął Zespół Sygnalistów AKTEON z Wydziału Leśnego SGGW

zdjęcie

Uroczystość poprowadziła dr inż. Joanna Szewczykiewicz, kierownik Informacji Naukowej i Promocji IBL

Więcej informacji o życiu inż. Jana Teodora Hausbrandta: http://www.ibles.pl/web/guest/jan-hausbrandt

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w Fotogalerii

Opracowanie: Artur Sawicki

Zdjęcia: Kamila Sawicka

Translate »