„Podróż w kierunku wolności”

4 kwietnia 2017 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż wystawy po 9. Edycjach Międzynarodowego Pleneru ekspresji twórczej malarstwa i rzeźby pt. „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko”.

Pomysłodawcą zorganizowania pierwszego pleneru był starosta kozienicki Janusz Stąpór. W lipcu tego roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku odbędzie się już 10. Plener Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby.

W dziewięciu plenerach dotychczas wzięło udział około 200 twórców, z różnych krajów – od Tadżykistanu, Mongolii, po Macedonię, Izrael, Hiszpanię, Anglię, Włochy, Słowację, Czechy, Niemcy i Ukrainę. Na wystawie w Instytucie Badawczym Leśnictwa wyeksponowano ponad 130 prac – rzeźb i obrazów, które zostały sprowadzone do Sękocina bezpośrednio z wystawy prezentowanej wcześniej w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

W wernisażu uczestniczyli pracownicy IBL oraz przybyli goście: Paweł Roguś, Naczelnik Wydziału Administracji RDLP w Radomiu, Sławomir Okoń, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń oraz Grażyna Szujecka, wieloletni kierownik Informacji Naukowej i Promocji IBL.

Otwarcia wernisażu dokonał dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, który witając zebranych podkreślił, że wystawy zarówno prac artystów, jak i uczniów Szkoły w Garbatce prezentowane w Instytucie zawsze cieszą się dużą popularnością.

zdjęcie

Dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, komisarz pleneru Mirosław Dziedzicki i dr inż. Joanna Szewczykiewicz, kierownik Informacji Naukowej i Promocji IBL

Komisarz pleneru mgr inż. Mirosław Dziedzicki, na co dzień dyrektor Zespołu Szkół w Garbatce, podziękował Dyrektorowi IBL za objęcie Pleneru patronatem oraz za możliwość wyeksponowania prac w siedzibie Instytutu. Podziękował również wszystkim, którzy obdarzyli plener życzliwością i przyczynili się do tego, że w roku 2017 będzie organizowany już po raz 10.

– Wspólnie budujemy tradycję nie tylko spotkań artystycznych w Garbatce-Letnisku, ale i Twórczego Lata, którego finałem jest właśnie Międzynarodowy Plener. Plener to coś niezwykłego dla tej miejscowości położonej wśród Puszczy Kozienickiej z tradycjami wypoczynkowymi o walorach letniskowych, do której już w okresie międzywojennym przyjeżdżali ludzie ze świata sztuki, literatury, filozofii i biznesu. Stałą cechą Plenerów jest to, że powstające tu dzieła charakteryzuje ogromna różnorodność w wyrażaniu sztuki. Natomiast spoiwem, które łączy wszystkie te prace, jest podróż każdego artysty w kierunku wolności, w odkrywaniu nowych, nieznanych obszarów w sztuce, poszukiwań naznaczonych piętnem sukcesem, ale często i porażki.

Na zakończenie dr inż. Joanna Szewczykiewicz, kierownik Informacji Naukowej i Promocji IBL, podziękowała wszystkim którzy przyczynili się do przygotowania wernisażu w Sękocinie Starym.

zdjęcie

Goście wernisażu – leśnicy z RDLP w Radomiu: Paweł Roguś, Naczelnik Wydziału Administracji RDLP w Radomiu, Sławomir Okoń, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń

zdjęcie

Grażyna Szujecka, wieloletni kierownik Informacji Naukowej i Promocji IBL w otoczeniu byłych współpracownic: Katarzyny Tkaczyk, Grażyny Głuch i Ewy Lewandowskiej

Przybyli na wystawę oprócz prac powstałych podczas Plenerów w Grabatce-Letnisku zapoznali się również z eksponatami zgormadzonymi w Sali Historii Instytutu Badawczego Leśnictwa.

zdjęcie

Wystawa jest dostępna do zwiedzania do końca maja br. w godz. 8.00-15.00.

 

Opracowanie: Artur Sawicki

Zdjęcia: Artur Sawicki, Katarzyna Tkaczyk

Translate »