Polskie trufle – skarb odzyskany. O hodowli i kulinariach podziemnego przysmaku

We wrześniu 2016 r. nakładem Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych ukazała się książka pt. „Polskie trufle – skarb odzyskany. O hodowli i kulinariach podziemnego przysmaku”.
trufle
Jej autorka dr hab. Dorota Hilszczańska jest pracownikiem naukowym Zakładu Ekologii Lasu. Pod Jej kierunkiem zespół naukowców od 2009 r. prowadzi pionierskie badania w Instytucie Badawczym Leśnictwa, których celem jest określenie możliwości uprawy i trufli letniej w Polsce.

Z przedmowy Wojciecha Gila:

To pierwsze w Polsce kompendium wiedzy na temat trufli, oparte nie tylko na wiadomościach zaczerpniętych z literatury, ale przede wszystkim na badaniach prowadzonych przez Autorkę, profesora Instytutu Badawczego Leśnictwa. Badania te mają w naszym kraju charakter pionierski, o trufli bowiem przez długie lata nie pisano w krajowej literaturze, uważając występowanie tego grzyba w Polsce za ewenement, jeśli wręcz nie za mit.
Pierwsze udokumentowane doniesienia o występowaniu trufli w polskich lasach pochodzą z połowy XX w., kiedy to opisano pojedyncze stanowiska trufli letniej. Dzisiaj wiemy, m.in. dzięki pracom prowadzonym w Instytucie Badawczym Leśnictwa, że w Polsce rosną ponadto: trufla wgłębiona, ruda, wydrążona, pstra i jaskrawa, a także trufla wielkozarodnikowa.
Instytut Badawczy Leśnictwa założył jedne z pierwszych w kraju tzw. ogrody truflowe. W książce znajdziemy cały rozdział poświęcony temu zagadnieniu, opisujący przygotowanie terenu, nawożenie, wybór mykoryzowanego materiału sadzeniowego, wreszcie sadzenie w uprawie. Jest to zadanie przede wszystkim dla osób cierpliwych – pierwszy plon, przy sprzyjających okolicznościach, można bowiem uzyskać – w wypadku trufli letniej – dopiero po 4–10 latach uprawy.
Ciekawych informacji dostarcza książka na temat poszukiwania trufli i opłacalności zbioru w warunkach europejskich. Dowiadujemy się na przykład, że w ostatnich czasach na grzybobraniach we Włoszech i w innych krajach świnię zastąpiły specjalne rasy psów, które cechują się znakomitym węchem i brakiem zainteresowania znalezionymi owocnikami.
I wreszcie coś dla szczęściarzy, którym udało się „upolować” truflę – kilka sprawdzonych przepisów kulinarnych. Nie wyczerpują one wszystkich możliwości wykorzystania tych grzybów w kuchni, ale w pełni ukazują ich wyjątkową rolę w mniej lub bardziej wyrafinowanych daniach. (…)

Książka jest dostępna w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych oraz w wersji elektronicznej (PDF)

Oprac. dr hab. Dorota Hilszczańska

Translate »