Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Projekt pt. CHAIN OF TREES
W samo południe 17 listopada 2023 r. rozpoczął się projekt „Chain for Trees” – jak mądrze łączyć technologię IoT oraz Blockchain w celu poprawy środowiska przyrodniczego, jak i zarządzanie nim.
Celem projektu jest inspiracja ludzi oraz przekazywanie sprawdzonych rozwiązań technologicznych w służbie społeczeństwa. W trakcie realizacji projektu będą promowane rozwiązania internetowe z wykorzystaniem sieci Blockchain, jak również odbędą się spotkania z wybitnymi ekspertami z zakresu nowoczesnych technologii XXI wieku. Interesariuszami projektu są szkoły podstawowe w Polsce i na Litwie.
Spotkania młodzieży szkolnej z ekspertami z zakresu nowoczesnych technologii
Głównym zadaniem projektu jest zwrócenie uwagi na drzewa, jako żywych świadków naszych czasów. Dedykowane zajęcia z tego zakresu zostaną poprowadzone przez pracowników naukowych z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Dla uczniów przejawiających zainteresowania przyrodnicze będą one doskonałym drogowskazem w przyszłym wyborze szkół średnich oraz wyższych.
Przybyłych gości powitała gospodarz wydarzenia pani Dorota Pykiel, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in.: Mer Rejonu Wileńskiego Robert Duchniewicz, Prezydent miasta Grudziądza Maciej Glamowski, Prezes Stowarzyszenia Blockchain Polska Marcin Rzetecki, Zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa ds. Naukowo-Badawczych dr hab. Krzysztof Stereńczak, prof. IBL i Prezes Fundacji ArchitectPL dr Sebastian Grabowski.
Panowie Sebastian Grabowski i Marcin Rzetecki omówili zasady oraz planowany przebieg projektu. Jednym z jego zadań jest ochrona środowiska naturalnego połączona z praktycznym działaniem – zbieraniem przez uczniów plastikowych nakrętek do pojemników i zużytych baterii. Cały przebieg procesu jest śledzony przez aplikację mobilną. Informacje o zebranych plastikowych nakrętkach z urządzeń IoT trafiają w czasie rzeczywistym do aplikacji Inkaust, która zapisuje dane o bieżącym zapełnieniu pojemników.
W trosce o przyrodę – edukacja ekologiczna powinna rozpoczynać się od najmłodszych klas
Na zakończenie programu wspólnie z uczniami posadzone zostaną drzewa oraz zostaną stworzone ich „cyfrowe bliźniaki”. Na każde drzewko zostanie założona elektroniczna bransoletka, która przekieruje do jego szczegółowego opisu cyfrowego zapisanego w systemie komputerowym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.chainfortrees.eu.
Opr. Artur Sawicki
Zdjęcia: arch. Chain For Trees