„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”

5 listopada 2015 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.
Była introwertykiem, ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najbardziej naturalnego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Dla nas, społeczności Instytutu Badawczego Leśnictwa była kimś jeszcze – NASZĄ PANIĄ PROFESOR.

Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w Puszczy Białowieskiej odnalazła szczęście?

SIMONA
Biografia prof. dr hab. Simony Kossak autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.
Anna Kamińska

Anna Kamińska – dziennikarka, wydawca telewizyjny, autorka książki biograficznej o Profesor Simonie Kossak

Na spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki, licznie przybyli pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa, w tym pracownicy z Zakładu lasów Naturalnych w Białowieży, leśnicy i przyrodnicy, przyjaciele Profesor Simony Kossak z dawnych lat, jak również przedstawiciele młodszego pokolenia, którzy słyszeli o Pani Profesor z telewizji, radia, książek Jej autorstwa lub opowieści starszych kolegów.

Prof. dr hab. Zbigniew Sierota i prof. dr hab. Simona Kossak w tym samym dniu obronili swoje przewody doktorskie i wiele lat później w tym samym dniu otrzymali nominacje profesorskie (na zdjęciu z dr. hab. Lidią Sukovata)

Anna Kamińska, na co dzień dziennikarka i wydawca telewizyjny, podczas spotkania w Sękocinie Starym przedstawiła historię powstawania biografii o Simonie Kossak, licznych spotkaniach z tymi, co Ją znali, a było to około stu osób, jak również rozterkach autorki, która mając ograniczenia wydawnicze jest zmuszona adiustować przygotowaną publikację jedynie do trzydziestu procent zebranych materiałów. Zebrani na sali mogli wysłuchać kilku wybranych gawęd Simony Kossak (dostępnych na witrynie internetowej Radia Białystok), obejrzeć fragment wywiadu przeprowadzonego z prawnuczką Wojciecha Kossaka, siostrzenicą Simony Kossak, obejrzeć piękne zdjęcia przywołujące białowieski świat Simony autorstwa Lecha Wilczka.

Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wrażeniami odniesionymi po przeczytaniu książki, wspomnieniami, często bardzo osobistymi, z prywatnych spotkań, jak również współpracy na niwie naukowej czy wydawniczej. Podczas ożywionej dyskusji rozmówcy przyznali, że książka o Simonie Kossak, to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety, która poszła własną drogą nie oglądając się na oczekiwania rodziny i normy społeczne. Opowieść o odwadze bycia sobą, o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o „zrzucaniu ciężaru” wielkiego nazwiska.

Prof. dr hab. Elżbieta Malzahn przez dziesięciolecia przyjaźniła się i współpracowała z prof. dr hab. Simoną Kossak

zdjęcie

Piotr Kowal, doktorant Wydziału Leśnego SGGW, opowiedział o praktycznym zastosowaniu wyników nowatorskich badań zapoczątkowanych przez prof. Simonę Kossak

Anna Kamińska uchyliła rąbka tajemnicy zdradzając, że obecnie przygotowuje kolejną biografię. Posiadający książkę uczestnicy spotkania mogli uzyskać autografy od autorki.

zdjęcie

Auograf od autorki odbiera dr Małgorzata Sułkowska

Na zakończenie dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, w imieniu społeczności Instytutu i swoim własnym serdecznie podziękował Pani Annie Kamińskiej, zarówno za możliwość wysłuchania opowieści o „niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, jak również za uwiecznienie pamięci o Pani Profesor w postaci książki biograficznej, która miejmy nadzieję „trafi pod strzechy”, do szerokiego grona czytelników.

zdjęcie

Za uwiecznienie pamięci o Profesor Simonie Kossak w imieniu społeczności Instytutu Pani Annie Kamińskiej podziękował dr hab. Janusz Czerepko, Dyrektor IBL

Opr. Artur Sawicki

Informacja Naukowa i Promocja

Fot. L. Kruczek, A. Sawicki

Translate »