Spotkanie kierownictwa instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Środowiska

26 października 2016 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się spotkanie kierownictwa instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Środowiska.
zdjęcie

W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i zastępcy dyrektorów 5 instytutów badawczych resortu środowiska:

  • Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych: dr hab. Jan Skowronek, dyrektor Instytutu i dr Janina Fudała, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju;
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – dr inż. Przemysław Łagodzki, dyrektor Instytutu i dr hab. Tomasz Walczykiewicz, zastępca dyrektora, Pion Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej i Meteorologicznej Osłony Lotnictwa Cywilnego,
  • Główny Synoptyk Meteorologiczny;
  • Instytut Ochrony Środowiska – dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu, mgr Marek Rembisz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych i mgr inż. Paweł Mzyk zastępca dyrektora ds. zarządzania emisjami;
  • Państwowy Instytut Geologiczny – zastępcy dyrektora Instytutu: dr Edyta Majer, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej, dr Małgorzata Woźnicka, dyrektor ds. państwowej służby hydrogeologicznej, dr Tomasz Nałęcz, dyrektor ds. geoinformacji i mgr Maria Magdalena Stacewicz, dyrektor ds. ekonomiczno-administracyjnych;
  • Instytut Badawczy Leśnictwa – dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu i dr inż. Piotr Gołos, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych.

W spotkaniu uczestniczył dr hab. Roman Wójcik, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dr Magdalena Głogowska z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, która przedstawiła możliwości finansowania badań w ramach programu Horyzont 2020.

Dr hab. Janusz Czerepko

Dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa

Spotkanie otworzył dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, który witając przybyłych gości podkreślił, że jest to pierwsze tego typu spotkanie od wielu lat. Dodał, że jest one dobrą okazją do wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań, zwłaszcza aplikowania w przyszłych programach badawczych w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych. W dalszej części przedstawił informacje, że w Instytutach nadzorowanych przez Ministra Środowiska zatrudnionych jest około 3 tys. osób, co stanowi około 7,5% wszystkich pracowników zatrudnionych w 115 instytutach. Jednocześnie wśród instytutów resortu środowiska występuje największy udział przychodów z komercjalizacji prac B+R oraz wdrożeń.
Prof. dr hab. Jan Szyszko

Prof. dr hab. Jan Szyszko, Minister Środowiska

Minister Środowiska, prof. dr. hab. Jan Szyszko w swoim wystąpieniu podkreślił, że resort środowiska odpowiadając za zrównoważony rozwój gospodarczy Polski, koordynując działania na rzecz ochrony przyrody, również aktywnie kreuje nowe miejsca pracy. Minister wymieniając priorytety dla resortu i instytutów badawczych szczególny nacisk położył na te związane z ochroną klimatu i wynikające z Porozumienia Paryskiego – z jednej strony, gdzie redukcja emisji ma nastąpić poprzez innowacje w gospodarce po to, aby węgiel spalać jeszcze efektywniej, doprowadzając do zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze na takim poziomie, aby temperatura na Ziemi nie wzrosła więcej niż 2°C w stosunku do końca XX wieku.
Drugim działaniem miałoby być zwiększenie pochłaniania CO2 przez m.in. lasy, co doprowadziłoby do regeneracji środowiska naturalnego, a w konsekwencji do ograniczenia efektu cieplarnianego i wzrostu temperatury powietrza. Pan Minister Jan Szyszko stwierdził, że instytuty badawcze podlegające resortowi środowiska powinny być kołem zamachowym dla innowacji, jak również aktywnie uczestniczyć w wyznaczaniu kierunków zmian w nauce.
dr inż. Krystian Szczepański

Dyskusję moderował dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska

Dr hab. Jan Skowronek

Dr hab. Jan Skowronek, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

zdjęcie

Dr inż. Przemysław Łagodzki, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Dr Tomasz Nałęcz

Dr Tomasz Nałęcz, zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego

W trakcie dyskusji dużo miejsca poświęcono propozycjom zmian przepisów dotyczących finansowania nauki i badań, głównie w kontekście dostosowania do oczekiwań w zakresie upowszechniania i transferu wiedzy z nauki do praktyki. Obecni na spotkaniu zauważyli problem statutowego finansowania nauki, zwłaszcza w kontekście zmiany przepisów dotyczących parametryzacji jednostek naukowych w kierunku przykładania większej wagi do wdrożeń, publikacji naukowych, jak i popularyzacji wyników badań. Podkreślono również konieczność wspólnego aplikowania przez instytuty podległe Ministrowi Środowiska o środki finansowe w ramach programów międzynarodowych, a zwłaszcza w ramach programu Horyzont 2020.

Dr Magdalena Głogowska

Dr Magdalena Głogowska z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE

W podsumowaniu dyrektorzy instytutów badawczych stwierdzili konieczność cyklicznych spotkań w celu zacieśniania współpracy i podejmowania dalszych wspólnych działań na rzecz badań w zakresie ochrony środowiska.

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania kierownictwa instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Środowiska

Opr. Artur Sawicki

Fot. Leszek Kruczek, Artur Sawicki

Translate »