Staż naukowy w Wielkiej Brytanii – nowe doświadczenia i wyniki badań!

W dniach 03.03 – 04.04.2025 r. dr inż. Łukasz Tyburski z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) odbył staż naukowy w instytucji Forestry Commission na terenie Wielkiej Brytanii.

Opiekunem stażu był Pan Rob Gazzard – doradca ds. planowania zabezpieczeń i pożarów lasów (Advisor, Contingency Planning and Wildfire). Tematem przewodnim stażu były prace badawcze związane z pasami przeciwpożarowymi, a głównym celem było:

Określenie skuteczności pasów przeciwpożarowych w ekstremalnych warunkach pożarowych na różnych siedliskach i typach użytkowania gruntów – w tym lasach, wrzosowiskach, terenach łąkowych, górskich i nizinnych – na obszarze Anglii i Walii.

Łącznie przeanalizowano 55 punktów pomiarowych, co pozwoliło uwzględnić dużą różnorodność przestrzenną struktur siedliskowych. Miało to kluczowe znaczenie, ponieważ Forestry Commission odpowiada za opracowanie wytycznych dla terenów o różnych formach własności i charakterystyce przyrodniczej.

W ramach stażu przeprowadzono pomiary terenowe oraz analizy z wykorzystaniem Modelu Paliw – narzędzia umożliwiającego szacowanie wysokości płomieni w zależności od warunków pogodowych i typu siedliska. W wyniku prac przygotowano konkretne rekomendacje, w tym m.in. propozycje minimalnych szerokości pasów przeciwpożarowych w zależności od przylegających siedlisk.

Efekty badań zostały ujęte w raporcie przygotowanym dla Forestry Commission:
„Exploring the classes for the effectiveness of fire and fuel breaks and fuel belts in the United Kingdom”.

Dodatkowo, podczas stażu:

  • dr Tyburski wziął udział w warsztacie „Heather and Grass Management”, poświęconym metodom ochrony wrzosowisk i łąk przed pożarami. Omawiano różne techniki ograniczania zagrożenia pożarowego na tych obszarach,
  • w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Alice Holt zaprezentował polskie doświadczenia i działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, uzupełnione o wybrane zagadnienia związane z gospodarką leśną w Polsce.

Poniżej znajdują się przykłady wybranych analizowanych punktów pomiarowych dla pasów przeciwpożarowych.

Fot. 1. Punkt pomiarowy w regionie Wareham Forest
Fot. 2. Punkt pomiarowy w regionie Thetford Forest
Fot. 3. Punkt pomiarowy w regionie Południowej Walii
Fot. 4. Pas przeciwpożarowy na terenie wrzosowisk w regionie Frensham Country Park

 

Tekst: Ł. Tyburski, W. Duranowska

Zdjęcia: Ł. Tyburski

Translate »
Instytut Badawczy Leśnictwa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.