Warsztaty projektowe RE-ENFORCE

W dniach 16–17 października br. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w ramach projektu RE-ENFORCE (CE0200902, INTERREG Central Europe) odbyły się warsztaty dotyczące zakresu i kompilacji danych na temat głównych czynników odpowiedzialnych za wielkoobszarowe zaburzenia w ekosystemach leśnych w Europie Środkowej. W warsztatach uczestniczyło 17 reprezentantów z 7 krajów – partnerów projektu.

Warsztaty poprzedziła dwudniowa wizyta (14–15.10) na powierzchniach pilotażowych projektu w Nadleśnictwach: Myszyniec i Rytel, podczas których pięcioro uczestników warsztatów spotkało się z przedstawicielami Nadleśnictw dyskutując strategie odnawiania obszarów leśnych po pożarach (Myszyniec) i wiatrołomach (Rytel) oraz doświadczenia praktyków leśnych możliwe do stosowania w różnych obszarach środkowej Europy.

Uczestnicy sesji terenowej w Nadleśnictwie Rytel

Podczas stacjonarnych warsztatów w Sękocinie Starym (16–17.10) przedstawiciele partnerów projektu dyskutowali wymagania dotyczące danych klimatycznych, inwentaryzacyjnych, topograficznych, glebowych oraz informacji związanych z zaburzeniami ekosystemów leśnych, planowanych do wykorzystania w ramach modelowania obszarów zagrożonych ryzykiem wystąpienia: pożarów, wiatrołomów, gradacji kornika drukarza, suszy oraz zamierania jesionu w wyniku infekcji Hymenoscyphus fraxineus. Drugim obszarem dyskutowanym podczas warsztatów była organizacja zdalnych warsztatów dla interesariuszy projektu, dotyczących wymiany doświadczeń z zakresu odnawiania terenów leśnych po ww. zaburzeniach.

Uczestnicy warsztatów w Sękocinie Starym

Wymiernym efektem warsztatów projektowych było podjęcie decyzji co do wyboru docelowych baz danych i ustalenie wymagań względem danych wejściowych, obszaru oraz okresu, jakie obejmie modelowanie. Podjęto również decyzje o podziale obszarów odpowiedzialności pomiędzy partnerami projektu.

Opracowanie: RE-ENFORCE, zespół IBL
Fotografie: Marcin Klisz, Debojyoti Chakraborty

Translate »