Wizyta studentów z Samodzielnego Zakładu Botaniki Leśnej Instytutu Nauk Leśnych SGGW w laboratoriach IBL

W dniu 16 kwietnia br. dziesięcioro studentów z Zakładu Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie, pod opieką dr inż. Katarzyny Marciszewskiej, odwiedziło nasz Instytut, aby zapoznać się z problematyką i metodami badawczymi stosowanymi w wybranych laboratoriach IBL.

W laboratorium molekularnym dr hab. Paweł Przybylski, prof. IBL omówił przygotowanie materiału roślinnego do analiz DNA i RNA, zasady czystości próbek i bezpieczeństwo pracy, prezentując również technikę Real-Time PCR.

W Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu dr inż. Łukasz Tyburski przedstawił historię i nowoczesne metody monitoringu zagrożeń pożarowych, w tym system kamer i punkty pomiarowe działające w 60 regionach Polski.

Na zdjęciu: dr inż. Łukasz Tyburski podczas wygłaszania prezentacji dla studentów SGGW

Dr hab. Marcin Klisz, prof. IBL poinformował o badaniach prowadzonych w Dendrolabie, które dotyczą m.in. przyrostu drzew, czy reakcji na stres środowiskowy oraz omówił zasady przygotowania próbek do analiz dendrochronologicznych. Zwrócił uwagę na potrzebę współpracy interdyscyplinarnej z ekspertami z innych dziedzin nauki, takich jak: paleoekologia, archeologia, klimatologia, teledetekcja, czy technologia drewna, aby interpretacja uzyskanych wyników była pełna i rzetelna merytorycznie.

Następnie, dr inż. Magdalena Janek i mgr inż. Adam Guziejko ze Stacji Oceny Nasion omówili ocenę jakości nasion sosny i świerka oraz historię Stacji działającej od 1933 roku. Poinformowali, że obecnie w IBL badane są świeżo zebrane nasiona sosny i świerka, nasiona wszystkich gatunków reprezentujących leśny materiał podstawowy z kategorii „wyselekcjonowany” i „kwalifikowany”, prowadzona jest ocena wydajności i jakości nasion z szyszek sosny do celów monitoringu, zebranych jesienią z wytypowanych przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych drzewostanów w całej Polsce.

Na zdjęciu: dr inż. Magdalena Janek w Stacji Oceny Nasion ze studentami SGGW

Wizyta została podsumowana wskazaniem na potrzebę kontynuacji tego typu spotkań w laboratoriach IBL, aby pogłębić wiedzę praktyczną studentów i jednocześnie wesprzeć wybory ich dalszej naukowej specjalizacji.

 

Opracowanie tekstu: M. Sułkowska, W. Duranowska

Zdjęcia: Archiwum IBL

Translate »
Instytut Badawczy Leśnictwa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.