Wizyta właścicieli lasów prywatnych z Finlandii w Instytucie Badawczym Leśnictwa

1 sierpnia 2016 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa miała miejsce wizyta grupy kilkudziesięciu właścicieli lasów prywatnych z Finlandii.
Głównym celem wizyty było zapoznanie się ze specyfiką polskiego leśnictwa oraz wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki leśnej, zwłaszcza w kontekście lasów prywatnych.
Uczestnicy seminarium

Uczestnicy seminarium – prywatni właściciele lasów z Finlandii

Była to już kolejna „zawodowa” wycieczka tej nieformalnej grupy właścicieli lasów prywatnych z południowej Finlandii. Kilka lat temu odwiedzili oni Hiszpanię, zapoznając się z gospodarką leśną prowadzoną w lasach Półwyspu Iberyjskiego. Wówczas najbardziej zainteresowała ich uprawa trufli (Tuber sp.). Chcąc pogłębić wiedzę na jej temat dowiedzieli się, że w również w Polsce prowadzone są badania nad truflą oraz zakładane są ogrody truflowe, w tym także przez prywatnych właścicieli lasów.

Dlatego zwrócili się bezpośrednio do Instytutu Badawczy Leśnictwa z prośbą o zorganizowanie seminarium poświęconego gospodarce leśnej w Polsce, metodach użytkowania lasu oraz zagrożeniach ich trwałości –chorób grzybowych i szkodników owadzich, które występują w Polsce, a jeszcze nie stanowią problemu w lasach fińskich.

zdjęcie
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Gości z Finlandii, w siedzibie IBL w Sękocinie Starym zostało przygotowane seminarium, podczas którego interdyscyplinarny zespół naukowców przedstawił następujące zagadnienia:
1. „Lasy prywatne w Polsce” – dr inż. Marek Jabłoński (Zakład Zarządzania Zasobami Leśnymi, IBL).
dr inż. Marek Jabłoński
2. „Prawne aspekty funkcjonowania stowarzyszeń leśnych w Polsce” – dr inż. Marek Geszprych (Departament Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
dr inż. Marek Geszprych
3. „Ogrody truflowe – nowe przedsięwzięcie naukowo-gospodarcze w agroleśnictwie” – dr hab. Dorota Hilszczańska (Zakład Ekologii Lasu, IBL).
r hab. Dorota Hilszczańska
4. „Ochrona lasu a zmiany klimatu” i „Zmiany klimatu a owady szkodliwe w polskich lasach” – dr inż. Tomasz Jaworski (Zakład Ochrony Lasu, IBL).
dr inż. Tomasz Jaworski
5. „Zabiegi hodowlane podnoszące odporność drzewostanów na uszkodzenia powodowane przez czynniki atmosferyczne” – dr inż. Tadeusz Zachara (Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych, IBL).
dr inż. Tadeusz Zachara
Ponadto uczestnicy seminarium zapoznali się z metodami hodowli sadzonek dębu inokulowanymi zarodnikami trufli letniej (Tuber aestivum) w szklarni oraz okazami przechowywanymi w herbarium.
zdjęcie

Okazy trufli letniej (Tuber aestivum) prezentuje dr hab. Dorota Hilszczańska, prof. nadzw.
Mimo, że wizyta Gości z Finlandii w IBL była tylko jednodniowa, to w Ich ocenie praktyczne informacje uzyskane w trakcie seminarium będą wykorzystywane w ich codziennej działalności związanej z prowadzeniem własnych gospodarstw leśnych.

Tekst i zdjęcia: Artur Sawicki

Translate »