Współpraca krajowa i międzynarodowa Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu

Na przełomie lipca i sierpnia 2017 r. miały miejsce dwa wydarzenia związane z ochroną przeciwpożarową lasu rangi krajowej i międzynarodowej, w których uczestniczyli przedstawiciele IBL.

Współpraca krajowa

W dniach 26-27 lipca 2017 r. pracownicy LOPL brali udział w ćwiczeniach na poligonie w Drawsku, które miały na celu przygotowanie służb ratowniczych do planowanych we wrześniu międzynarodowych wojskowych manewrów pod kryptonimem „Dragon 17″, jakie będą się odbywały w naszym kraju. W ćwiczeniach brały udział wojskowe straże pożarne, jednostki gaśnicze z sześciu powiatów, siły centralnego odwodu operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz siły Lasów Państwowych, w tym cztery samoloty gaśnicze „M-18 Dromader”.

Uczestnicy odprawy przed ćwiczeniami

Uczestnicy odprawy przed ćwiczeniami (źródło: www.cswldrawsko.wp.mil.pl)

Założeniem ćwiczeń było, że w wyniku ostrzału artyleryjskiego dochodzi do upadku rakiety w drzewostanie poza rejonem ćwiczeń. W rezultacie czego, przy sprzyjających warunkach meteorologicznych, dochodzi do wybuchu pożaru całkowitego, który zostaje wykryty przez dostrzegalnie oraz kierownika obiektu wojskowego. Dodatkowo w rejonie pożaru upadają rakiety, które nie wybuchły. Zostają zaalarmowane jednostki wojskowej straży pożarnej i punkt alarmowo-dyspozycyjny nadleśnictwa i stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. W trakcie ćwiczeń w planowaniu organizacji akcji gaśniczej wykorzystywana była aplikacja „Model pożaru lasu” opracowana w LOPL. Na podstawie założonego czasu potrzebnego do zgromadzenia sił i środków służb ratowniczych, określano rozmiary pożaru i miejsce organizowania linii obrony.

Zabezpieczenie ściany drzewostanu pianą średnią i zrzut środka gaśniczego z samolotu Dromader

Zabezpieczenie ściany drzewostanu pianą średnią i zrzut środka gaśniczego z samolotu Dromader

Analizy te wykonywano w PAD nadleśnictwa oraz w sztabie akcji gaśniczej, w skład którego wszedł również pracownik Laboratorium, którego zadaniem była analiza możliwości rozprzestrzeniania się pożaru. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział 55 samochodów gaśniczych i blisko 300 strażaków.

Po odprawie – przemarsz na stanowiska bojowe

Po odprawie – przemarsz na stanowiska bojowe

Współpraca międzynarodowa

Tuż po ćwiczeniach przez pierwsze dwa dni sierpnia w LOPL przebywała delegacja Wydziału Leśnictwa i Technologii Drewna Czech University of Life Sciences w Pradze, która chciała się zapoznać z organizacją i funkcjonowaniem ochrony lasów przed pożarami w Polsce. Gości przyjął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski.

spotkanie

Spotkanie z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych dr. inż. Konradem Tomaszewskim

Pracownicy Wydziału Ochrony Lasu DGLP zaprezentowali organizację systemu ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych oraz podstawy formalno-prawne zabezpieczenia lasów przed pożarami w Polsce. Następnie delegacja mogła się zapoznać z praktycznym funkcjonowaniem systemu ochrony przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Chojnów.

Wizyta na stacji meteorologicznej Nadleśnictwa Chojnów

W drugim dniu wizyty omówiono realizowane zadania przez LOPL, w tym szczególnie zasady klasyfikacji lasów pod względem pożarowym, monitoring zagrożenia pożarowego, Krajowy System Informacji o Pożarach Lasu oraz zaprezentowano narzędzia informatyczne wspomagające ochronę przed pożarami.

Pomiar wilgotności ściółki w Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu

Pomiar wilgotności ściółki w Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu

Opracowali: R. Szczygieł, M. Kwiatkowski, B. Kołakowski

Translate »