Wybrane aspekty ochrony przeciwpożarowej lasu w „Postępach techniki w leśnictwie”

Właśnie ukazał się nowy zeszyt „Postępów techniki w leśnictwie” w całości poświęcony wybranym aspektom ochrony przeciwpożarowej lasu.

PTWL Okładka

Jak wielka jest niszczycielska siła ognia, świadczą dokonane przez hiszpańskich strażaków obliczenia ilości wydzielonego ciepła podczas ubiegłorocznych pożarów lasów w Portugalii, które było od 60 do 140 razy większe od tego wyemitowanego po wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę.

Szacuje się, że średniorocznie wskutek pożarów w różnym stopniu niszczonych jest około 10 mln ha lasów, czyli więcej niż wynosi leśna powierzchnia Polski. Tegoroczne katastrofalne pożary w Szwecji i Grecji wywołały pytania, czy nasze lasy są podobnie zagrożone oraz czy są odpowiednio zabezpieczone na wypadek takich klęsk, z którymi nie mieliśmy do czynienia od pamiętnego 1992 roku. Na te pytania próbują udzielić odpowiedzi autorzy artykułów zamieszczonych w 142 zeszycie PTwL, reprezentujących środowisko naukowe, jak i praktyków na co dzień chroniących lasy przed ogniem.

W zeszycie znajdziemy informacje o występowaniu pożarów lasów w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji pożarowej w Polsce. Możemy poznać nową propozycję klasyfikacji palności drzewostanów, będącej uzupełnieniem stosowanej obecnie metody kategoryzacji zagrożenia pożarowego lasu.

Omówiono także ocenę ryzyka pożarowego na terenach poklęskowych oraz zagadnienia planistyczne zabezpieczenia przeciwpożarowego. Na przykładzie doświadczeń zielonogórskich i szczecińskich przedstawiono zasady i formy współpracy leśników i strażaków odnośnie ochrony przeciwpożarowej na tych terenach. Zaprezentowano także nowy samochód patrolowo-gaśniczy, którego partia w liczbie 67 sztuk wchodzi na wyposażenie nadleśnictw najbardziej zagrożonych pożarami.

Swego rodzaju podsumowanie oraz dalsze wytyczne przestawiono w artykule dotyczącym perspektywicznych kierunków rozwoju ochrony przeciwpożarowej lasu. Omawiany zeszyt PTwL wieńczy 55-lecie istnienia Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, które obchodziliśmy 1. kwietnia tego roku.

 

Opracował: dr hab. Ryszard Szczygieł

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL

Translate »