XV Sesja Zimowej Szkoły Leśnej przy Instytucie Badawczym Leśnictwa

W dniach 18-20 marca 2025 r. odbyła się XV Sesja Zimowej Szkoły Leśnej przy Instytucie Badawczym Leśnictwa, której współorganizatorem była Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, pt. „Adaptacja gospodarki leśnej do zmian środowiskowych i społecznych”.

Tegoroczna Sesja, odbyła się w wersji stacjonarnej i on-line, stacjonarnie wzięło udział 219 osób, a on-line jednorazowo uczestniczyło nawet 300 osób.

Sesję otworzył i uczestników ZSL przywitał Dyrektor IBL prof. dr hab. Stanisław Drozdowski oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych mgr inż. Witold Koss.

Podczas trzech dni obrad prelegenci przedstawili 39 referatów, w trzech blokach tematycznych:

  • „Adaptacja gospodarki leśnej do zmian środowiskowych”,
  • „Adaptacja gospodarki leśnej do zmian społecznych”,
  • „Kierunki ewolucji zagospodarowania i ochrony lasu w świetle zmian klimatycznych i społecznych”.

W trakcie sesji omówiono najważniejsze problemy, na jakie współcześnie napotyka polskie leśnictwo, takie jak zmiana klimatu, susza, konieczne zmiany sposobu gospodarowania, ochrona przyrody w lasach oraz dostosowanie polityki informacyjnej LP do wymagań nowoczesnego społeczeństwa.

W czasie paneli dyskusyjnych debata toczyła się między innymi wokół sposobów w jaki polskie leśnictwo może reagować na zmieniające się warunki środowiskowe, np.: poprzez wprowadzenie nowych gatunków drzew do hodowli, ograniczenie lub wręcz przeciwnie, utrzymanie obszarów lasów gospodarczych na dotychczasowym poziomie. Często poruszaną kwestią były również wyzwania przed jakimi stoi przemysł drzewny w nadchodzących latach i czy drewno powinno zostać uznane surowcem strategicznym. Następnym omawianym tematem była susza i brak wody na terenie naszego kraju, oraz ochrona zwierząt, w tym ptaków i owadów w zmieniającym się środowisku leśnym. Kolejnym istotnym wątkiem poruszanym zarówno w referatach, jak i podczas paneli dyskusyjnych były zmiany społeczne, zmiany postrzegania społecznego terenów leśnych i instytucji Lasów Państwowych. Dyskutowano w jaki sposób zmieniła się debata publiczna dotycząca lasów w Polsce, oraz jak powinno się prowadzić dialog społeczny i rozwiązywać problemy narosłe wokół tego tematu. Referaty prezentowały optykę leśników, przedstawicieli nauki, punkt widzenia społeczeństwa oraz pokazały problem przez pryzmat badań socjologicznych. W pozostałych referatach zostały poruszone min. tematy regulacji prawnych (wdrażanie Nature Restitution Law) i dostosowanie krajowych przepisów do wymogów unijnych, FSC (Forest Stewardship Council), jak również problemy współczesnego polskiego łowiectwa i jego odbioru przez opinie publiczną.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za przygotowanie niezwykle ciekawych i merytorycznych referatów,
które spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród szerokiego grona odbiorców.

Tekst: P. Bartuszek
Zdjęcie: A. Sawicki

Translate »
Instytut Badawczy Leśnictwa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.