XX Festiwal Nauki w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Już od 20 lat Instytut Badawczy Leśnictwa aktywnie włącza się w organizację Festiwalu Nauki, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Uniwersytet Warszawski.
W ramach kolejnych edycji Warszawskiego Festiwalu Nauki w laboratoriach Instytutu oraz w Izbie Edukacji Leśnej corocznie odbywają się lekcje warsztatowe dla młodzieży szkolnej. Głównym odbiorcą tych zajęć są uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Od początku festiwalom patronuje Uniwersytet Warszawski, a sam Festiwal Nauki wchodzi w skład Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką. Co roku liczba imprez oraz lokalnych organizatorów Festiwalu wzrasta, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą formą popularyzacji nauki. W 2016 roku ponad 100 instytucji z Warszawy i okolic zorganizowało ponad 1000 zajęć – lekcji, warsztatów i spotkań klubowych.
zdjęcie

Podczas jednych z zajęć warsztatowych – zadania do wykonania w terenie

Instytut Badawczy Leśnictwa od początku istnienia Festiwalu Nauki aktywnie uczestniczy w propagowaniu wiedzy przyrodniczej i odkrywaniu tajemnic lasu. Prezentacja bogatej i różnorodnej problematyki, którą na co dzień zajmują się jego pracownicy naukowi, wciąż cieszy się powodzeniem. 

Z satysfakcją należy stwierdzić, że młodzież wielu szkół należy do stałych bywalców zajęć festiwalowych, jednakże co roku zgłaszają się również kolejne szkoły. Tematyka przyrodniczo-leśna należy do pasjonujących, stąd też atrakcyjna i przystępna forma przekazu sprzyja praktycznemu zaangażowaniu uczniów w poznawanie praw natury w scenerii sękocińskiego lasu. W tym roku na lekcje festiwalowe zgłosiły się wyłącznie szkoły z terenu Warszawy.

Tegoroczny Festiwal Nauki w IBL został zainaugurowany 26 września w Białowieży przeprowadzeniem II edycji Konkursu „Dzień dla Szkół” pt. „Puszcza Białowieska – dziedzictwo ludzkości”. Organizatorem Konkursu byli: Instytutu Badawczy Leśnictwa wspólnie z: Technikum Leśnym w Białowieży, Białowieskim Parkiem Narodowym, Białowieską Stacją Geobotaniczną Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. 

W konkursie wzięło udział 115 uczniów z 6 szkół: Publiczne Gimnazja w Białowieży i w Narewce, Technikum Leśne w Białowieży, Liceum Plastyczne w Łomży, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce oraz Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.

zdjęcie

Zajęcia terenowe stwarzają możliwość integracji młodzieży. Na zdjęciu: młodzież szkolna z Białowieży, Hajnówki, Łomży i Narewki

W pomieszczeniach badawczych i edukacyjnych Instytutu edukatorzy i pracownicy naukowi przeprowadzili zajęcia lekcyjne – interaktywne warsztaty dla młodzieży szkolnej. W dniach 26−30 września 2016 r., w ramach zajęć festiwalowych, w Sękocinie Starym odbyły się lekcje dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ogółem zrealizowano 6 lekcji tematycznych:

  • „Las – najcichsza fabryka świata” (mgr inż. Grażyna Głuch).
  • „Oblicza lasu w dzień i w nocy” (dr Małgorzata Falencka-Jabłońska).
  • „Kto drukuje w lesie?” (Wojciech Janiszewski).
  • „Policzyć niepoliczalne” (dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek).
  • „Polskie lasy XXI w. – debata oksfordzka”(dr Małgorzata Falencka-Jabłońska).
  • „Funkcje życiowe drzewa i lasu” (mgr Ewa Fronczak).
zdjęcie

Podczas zajęć pt. „Las – najcichsza fabryka świata”

Jak co roku zwieńczeniem tygodnia festiwalowego był Piknik Rodzinny „Las jakiego nie znamy”, który odbył się 1 października 2016 r. w godz. 10.00-15.00. Te spotkania weekendowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

zdjęcie

Uczestnictwo w zajęciach warsztatowych może być okazją do wystąpienia publicznego przed szerokim forum słuchaczy

W tym roku edukatorzy IBL – Panie: mgr inż. Grażyna Głuch, dr Małgorzata Falencka-Jabłońska i mgr Ewa Fronczak przeprowadziły liczne konkursy i quizy dla całych rodzin.

W programie Pikniku Rodzinnego znalazły się m.in.:

– „Co możesz zrobić z drewna?”. Zrób to sam: domino, medal, zwierzaki-patyczaki.
– „Od nasionka do deseczki”. Gry, zabawy terenowe, zagadki logiczne nawiązują do cyklu życiowego drzewa i jego różnorodnego, „drugiego” życia w lesie i w produktach wykonanych z drewna. W trakcie zabaw dzieci mogły prześledzić rozwój drzewa od powstania sadzonki, przez jej wzrost, proces rozmnażania, starzenia się do uzyskania surowca drzewnego.
– „Jakie to drewno?”. Uczestnicy zajęć otrzymali różne próbki drewna polskich gatunków drzew. Mogli wziąć do ręki drewno, obejrzeć, spróbować zgadnąć, co to za gatunek oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek o tym drewnie.
– „Leśne rekordy” – gra terenowa.

Zwieńczeniem pikniku było tradycyjne pieczenie kiełbasek przy ognisku. W pikniku uczestniczyło ponad 100 osób, w tym biorąca udział corocznie już od kilku lat młodzież ze Szkoły Podstawowej w Śladowie pod opieką Pani Martyny Sawickiej. Po ciepłym posiłku wszyscy chętni wzięli udział w wycieczce do lasu i zajęciach na ścieżce zdrowotnej, które poprowadziła Pani Grażyna Głuch.

Wspólne zdjęcie

Zajęcia interaktywne na świeżym powietrzu przeprowadzone przez mgr inż. Grażynę Głuch

W trakcie Pikniku wszystkim jego uczestnikom wręczono ankietę umożliwiającą wyrażenie opinii o tej formie edukacji przyrodniczo-leśnej. Z uzyskanych wypowiedzi wynika, że jest ona dobrze oceniania przez uczniów. Napisali oni m.in., że Piknik Rodzinny w lasach sękocińskich to:

– Wspólnie spędzony czas w miłym towarzystwie,
– Świetna zabawa i okazja do nauki w lesie,
– Święto miłośników przyrody – wspaniały czas spędzony na łonie natury;
– Wspaniała i pożyteczna nauka oraz zabawa dla każdej grupy wiekowej.

Podsumowanie pikniku rodzinnego „Las jakiego nie znamy” połączone było z losowaniem cennych nagród wśród tych, którzy wypełnili ankietę.

Wspólne zdjęcie

Uczestnicy tegorocznego Pikniku Rodzinnego w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w FOTOGALERII.

W ramach wieloletniej współpracy z Wydziałem Geologii UW w zakresie popularyzacji nauki podczas Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim, a w szczególności z koordynatorem działań edukacyjno-promocyjnych Wydziału panią dr Agnieszką Marcinkowską, już po raz trzeci pracownicy IBL (dr Małgorzata Falencka-Jabłońska, mgr inż. Joanna Szewczykiewicz, mgr inż. Artur Sawicki i Leszek Kruczek) gościnnie uczestniczyli w Pikniku Geologicznym, urozmaicając bogatą ofertę edukacyjną geologów o elementy przyrodniczo-leśne.

zdjęcie

Stoisko edukacyjne prowadzone przez dr Małgorzatę Falencką-Jabłońską podczas Pikniku Geologicznego co roku cieszy się dużym zainteresowaniem

zdjęcie

Uczestnictwo IBL w Pikniku Geologicznym Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego jest przykładem współpracy pomiędzy instytucjami biorącymi udział w organizacji Festiwalu Nauki.
Na zdjęciu od lewej: mgr inż. Artur Sawicki, dr Małgorzata Falencka-Jabłońska, dr Agnieszka Marcinowska (UW) i Leszek Kruczek

Jak co roku otrzymaliśmy od sponsorów cenne nagrody, dzięki którym uczestnicy zajęć i konkursów zostali obdarowani materiałami edukacyjnymi z zakresu wiedzy przyrodniczej. Sponsorami nagród tegorocznego Festiwalu Nauki zorganizowanego w IBL byli: Uniwersytet Warszawski, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, „Dwór Strzyżew” – Arkadiusz Grzegorczyk, Technikum Leśnym w Białowieży, Białowieski Park Narodowy, Białowieska Stacja Geobotaniczna Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, IBL (Projekt Life+ ForBioSensing) oraz Domlux Market Michał Puc z Hajnówki.

Opr. Artur Sawicki

Koordynator Festiwalu Nauki w IBL

Fot. Grażyna Głuch, Leszek Kruczek, Artur Sawicki

Translate »