This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
FutMon
Type of project
International
Project status
Finished
Implementation period
-
Contract number
Source of funding
Financing amount
Beneficiary
Coordinator / leading department
Project supervisor
Project description
Projekt FutMon dotyczy zagadnień monitoringu lasów, który jest w Polsce realizowany od 1989 roku i stanowi (będzie również w przyszłości) jedyne narzędzie wspomagania systemu monitoringu lasów w Europie w ramach rozporządzenia Unii Europejskiej Life+. Problematyka ta jest szeroko omawiana w licznych publikacjach i opracowaniach nt. stanu lasów w Europie i Polsce, które ukazują się w wydawnictwach ONZ, Unii Europejskiej, a w kraju w Bibliotece Monitoringu Środowiska – serii wydawniczej GIOŚ.
Szczegółowy cel projektu – integracja programu monitoringu lasów z innymi wielkopowierzchniowymi programami badawczymi realizowanymi w lasach (inwentaryzacja wielkopowierzchniowa, BioSoil) – został w Polsce już częściowo osiągnięty, m.in. zharmonizowano sieć punktów obserwacyjnych Wielkopowierzchniowej Inwentaryzacji Stanu Lasów i Stałych Powierzchni Obserwacyjnych I rzędu monitoringu. Kolejnym krokiem, realizowanym w ramach FutMon, będzie rozszerzenie zakresu obserwacji oraz liczby powierzchni monitoringu intensywnego, próba poszukiwania nowych indykatorów stanu lasu, a także określenie relacji pomiędzy wynikami obserwacji prowadzonych w ramach monitoringu i inwentaryzacji. Udział Polski w projekcie FutMon włącza nasz kraj w budowę zintegrowanego systemu monitoringu lasów w Unii Europejskiej.
Project goals
- Budowa zdolności do koordynacji na poziomie UE zharmonizowanego systemu monitoringu lasów wykorzystującego istniejące i nowe techniki monitorowania na poziomie krajowym, regionalnym i UE.
- Zbieranie jakościowych i ilościowych danych o lasach odnoszących się do zmian klimatu, zanieczyszczeń powietrza, różnorodności biologicznej i stanu zdrowotnego lasów, w ramach Europejskiego Centrum Informacji o Lasach (EFDAC).
- Dostarczanie danych użytecznych we wdrażaniu zasady trwałego zagospodarowania lasów uwzględniającej indykatory zrównoważonej gospodarki leśnej przyjęte przez Ministerialną Konferencję Ochrony Lasów w Europie (MCPFE).
- Udostępnianie sieci monitoringu lasów dla innych programów dostarczających informacji UE.
- Naukowa analiza danych i udostępnianie uzyskanych wyników o stanie zdrowotnym lasów i stanie gleb leśnych w relacji z zanieczyszczeniami powietrza, zmianami klimatycznymi, pochłanianianiem węgla i różnorodnością biologiczną.
Efektem realizacji projektu będzie stworzenie systemu dostarczającego niezbędnych danych pozwalających na poziomie Unii Europejskiej na kształtowanie polityki w zakresie odnoszącym się do przyjętych w Unii Europejskiej międzynarodowych konwencji (Ramowa Konwencja ONZ o Zmianach Klimatu – UN FCCC, Konwencja o Transgranicznym Przemieszczaniu się Zanieczyszczeń Powietrza na Dalekie Odległości – CLRTAP, Konwencja o Różnorodności Biologicznej – CBD) i programów działań – 6. Planu Działań na rzecz Środowiska (6th EAP), Tematycznej Streategii Ochrony przed Zanieczyszczeniami Powietrza (TSAP) i Planu Działań Leśnych (FAP).
Wyniki przeprowadzonych obserwacji i analiz zostaną także wykorzystane w programie monitoringu lasu realizowanym wg rozporządzenia Life+ i programu ICP – Forests do interpretacji przyczyn zmian poziomu zdrowotności drzewostanów w związku ze zmianami zachodzącymi w środowisku przyrodniczym. Będą również wykorzystane w procesie podejmowania optymalnych decyzji w ramach polityki leśnej i polityki ekologicznej kraju. Ponadto dostarczą informacji niezbędnych do przygotowywania raportów dla Sejmu i rządu RP. Rezultaty prac przedstawiane będą w postaci raportów.
Characteristics of the project
Scope of IBL participation
Project contractors
Partners
Keywords
- Europejskiego Centrum Informacji o Lasach
- EFDAC
- Ministerialna Konferencja Ochrony Lasów w Europie
- MCPFE
- futmon
- narzędzie wspomagania
- GIOŚ
- monitoring wielkopowierzchniowy
- inwentaryzacja wielkopowierzchniowa
- biosoil
- stan lasów
- systemu monitoringu lasów
- EU-level forest monitoring system
- enabling tool
- large-area monitoring
- large-surface inventory
- forest monitoring system
- onz
- monitoring lasów
- UN
- permanent observation plots
- stałe powierzchnie obserwacyjne
- forest monitoring
- forest condition
- European Union
- Unia Europejska
- projekt
- project
- life+