Pierzgalski E., Janek M., Kucharska K., Tyszka J., Wróbel M. Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin 2007, ISBN 978-83-87647-68-1. Publikacja bezpłatna
Publikacja stanowi podsumowanie kilkunastu lat badań i obserwacji procesów hydrologicznych i erozyjnych w rejonie Sudetów.
Wieloletnie badania hydrologiczne w zlewniach potoków sudeckich (potoki: Czerniawka, Płóczka i Ciekoń) wykazały negatywne skutki wylesień w obszarach górskich, w postaci zmian w obiegu wody, tzn. zwiększenia odpływu wody ze zlewni, skrócenia czasu formowania się i trwania wezbrań, a także ich zwiększenia. Usunięcie pokrywy roślinnej oraz mechaniczne uszkodzenie gleby przyczyniają się do zwiększenia spływu powierzchniowego i tym samym zapoczątkowania procesów erozyjnych. Od 1998 roku obserwowano obniżanie się – bardziej wyraźne w półroczach letnich – odpływów średnich i wysokich.
Przykładem pozytywnego wpływu wzrostu zalesienia zlewni na zmiany odpływu jest zlewnia potoku Ciekoń. Świadczy o tym malejący trend odpływów średnich i wysokich z półrocza letniego. W ostatnich latach obserwuje się poprawę warunków rozwoju drzewostanów, zarówno w tej, jak i innych zlewniach sudeckich, czego objawem jest stopniowy powrót reżimu rzecznego do równowagi hydrologicznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych obserwuje się także systematyczne zmniejszanie się zakwaszenia i zanieczyszczenia opadów oraz potoków w Sudetach.