Iwona Skrzecz. Instytut Badawczy Leśnictwa, Warszawa 2006, ISBN-10 83-87647-60-8, 75 ss.
Cena 16,00 11,50 PLN (brutto).
W pracy przedstawiono wyniki badań nad bakulowirusami infekującymi ważniejsze gatunki szkodliwych owadów leśnych znajdujących się w kolejnych fazach gradacji oraz przedstawiono laboratoryjną ocenę biologicznej aktywności wyizolowanych bakulowirusów.
Obserwacje dotyczące występowania infekcji wirusowych owadów liściożernych wykazały obecność wirusów poliedrozy jądrowej (NPV) w larwach borecznika rudego (Neodiprion sertifer), borecznika sosnowca (Diprion pini), brudnicy mniszki (Lymantria monacha), brudnicy nieparki (Lymantria dispar) i strzygoni choinówki (Panolis flammea). Ocena frekwencji występowania chorych osobników w populacjach owadów w zależności od stadium gradacji wskazuje, że liczba zainfekowanych wirusami NPV owadów wzrasta w populacji wraz z rozwojem gradacji, a kulminacja liczebności chorych na wirozę osobników następuje w okresie retrogradacji. W przypadku N. serifer i L. dispar wirusy NPV spowodowały załamanie się gradacji tych owadów. Natomiast w przypadku P. flammea i D. pini wirusy NPV przyczyniły się do obniżenia zdrowotności populacji, będąc jednym z czynników powodujących naturalną redukcję liczebności szkodników w okresie retrogradacji.
Wyizolowane z larw N. sertifer, D. pini, L. monacha, L. dispar i P. flammea wirusy NPV wykazały w warunkach laboratoryjnych aktywność owadobójczą wyrażającą się zwiększoną śmiertelnością zainfekowanych larw w porównaniu ze śmiertelnością larw nieinfekowanych.