Chcesz się zapisać? Tu znajdziesz potrzebne informacje

NSZZ „Solidarność” powołany został w wyniku protestu robotniczego i utworzony na podstawie porozumienia z dnia 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku, do obrony interesów pracowniczych oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych.

Siłą związku zawodowego jest liczba aktywnie działających członków.

Dlatego w interesie wszystkich leży powiększenie naszych szeregów. Aby zachęcić do wstąpienia do naszej organizacji związkowej przybliżamy zasady uczestnictwa w jej działalności. Członkostwo Związku nabywa się z chwilą przyjęcia deklaracji członkowskiej uchwałą Komisji Zakładowej. Członek Związku nie może należeć do innego związku zawodowego. [Deklaracja ― Formularz w wersji PDF i Word]

Członek Związku może aktywnie uczestniczyć w działalności związkowej. Ma prawo brać udział w ogólnych zebraniach, może wybierać i odwoływać osoby stanowiące władzę oraz ma szansę być wybranym do tych władz. Może występować z wnioskami i postulatami do władz związkowych każdego szczebla.

Każdy związkowiec ma prawo korzystać z pomocy dotyczącej ochrony praw pracowniczych i obywatelskich w przypadku ich naruszenia przez zakład pracy bądź administrację państwową. (Związek „Solidarność” jest niezależny od pracodawców, organów administracji państwowej, samorządu terytorialnego a także organizacji politycznych.) Pomoc tego rodzaju wiąże się z możliwością korzystania z bezpłatnych porad prawników zatrudnionych przez Związek.

Członek Związku ma prawo do korzystania z pomocy finansowej. Obejmuje ona: zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, zgonu członka rodziny (w przypadku śmierci członka Związku zasiłek otrzymuje rodzina). Pomoc finansowa obejmuje także okres pozostawania bez pracy na skutek działalności związkowej bądź uzasadnionych przypadkach losowych. Ponadto członek Związku ma prawo korzystać z pomocy socjalnej, urządzeń kulturalnych i sportowych będących do dyspozycji Związku.

Każdy członek Związku zobowiązany jest do przestrzegania postanowień Statutu i uchwał Związku. Zobowiązany jest także do opłacania składek członkowskich, których wysokość ustalono na poziomie 1% wynagrodzenia odpowiadającego stawce wyjściowej (tzw. asystenckiej). Niepłacenie składek przez okres trzech miesięcy powoduje skreślenie z rejestru członków Związku. W Instytucie składka związkowa naliczana jest automatycznie przez Dział Finansowy.

Przewodniczący
Komisji Zakładowej nr 139
NSZZ „Solidarność”

Tadeusz Zachara

Translate »