Dane 3.0 – wymiana, wartość

Rodzaj projektu

Infrastrukturalny

Status projektu

Podpisano porozumienie. Rozpoczęto działania komunikacyjne. Projekt będzie realizowany przez 36 miesięcy. Rozpoczęcie rzeczowe - październik 2024 r.

Okres realizacji

Październik 2024 - Wrzesień 2027

Nr umowy

FERC.02.03-IP.01-0001/24-00

Źródło finansowania

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Budżet państwa cz. 27 Informatyzacja.

Kwota finansowania

Kwota finansowania 89 393 382,10 zł z czego: 1) z budżetu środków europejskich: 71 255 464,87 zł 2) z budżetu państwa: 18 137 917,23 zł

Beneficjent

Ministerstwo Cyfryzacji

Koordynator / komórka wiodąca

Ministerstwo Cyfryzacji

Kierownik projektu

Opis projektu

Projekt Dane 3.0 stanowi kontynuację i rozwinięcie działań realizowanych od 2017 r. w ramach projektów: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” (OD-DSE) oraz „Otwarte dane plus” (OD Plus). Ma na celu zwiększenie ilości i jakości informacji sektora publicznego dostępnych do ponownego wykorzystywania, w tym w szczególności danych o wysokiej wartości. Projekt jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.3 FERC, Cyfrowe udostępnienie ISP ze źródeł administracyjnych.

Cele projektu

Do głównych celów projektu należy:

  • udostępnienie nowych danych w portalu dane.gov.pl m.in. poprzez API, dla każdego użytkownika z możliwością ich ponownego wykorzystywania,
  • Rozbudowa portalu dane.gov.pl o funkcjonalności usprawniające jego użyteczność, zarządzanie danymi, ich jakość i wykorzystanie,
  • Eksperckie wsparcie procesu otwierania danych, poszerzenie wiedzy i umiejętności pracowników administracji w zakresie przygotowania danych do udostępniania oraz promocja otwartości danych i wzrost ich wykorzystywania z portalu dane.gov.pl.

Charakterystyka projektu

Dzięki realizacji projektu unijnego w portalu dane.gov.pl zgromadzimy więcej wartościowych danych z zasobów administracji publicznej do ponownego wykorzystywania, a jakość danych z portalu dane.gov.pl wzrośnie. Portal stanie się bardziej przyjazny i otwarty na komunikację z użytkownikami, którym zapewnimy wsparcie eksperckie w zakresie właściwego udostępniania i wykorzystywania danych.

Wzrośnie poziom wiedzy na temat skali wpływu danych na rozwój wybranych dziedzin życia społeczno-gospodarczego w Polsce oraz skali wpływu danych na jakość życia i codzienne funkcjonowanie konkretnych grup użytkowników tych danych. Pozwoli to m.in. na zwiększenie wiedzy na temat celów wykorzystywania danych publicznych, źródła ich pozyskiwania oraz najczęściej wybieranych formatów danych. Projekt wpłynie ponadto na wzrost wykorzystania danych publicznych w pracy administracji. Ma na celu  poprawę jakości analiz urzędniczych i OSR oraz poprawę jakości i zwiększenie ilości danych udostępnianych przez urzędy w sposób otwarty. Podniesie również świadomość nt. korzyści z otwartych danych.

Docelowo z efektów projektu korzystać będą m.in. obywatele, przedsiębiorcy, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe oraz administracja publiczna korzystających z zasobów GUS, GIOŚ, IBL, GDOŚ, MRiT, oraz MC – portalu dane.gov.pl.

Co zrobimy

  • opracujemy 49 API – MRiT, GUS, GIOŚ, IBL, GDOŚ;
  • udostępnimy ponad 24 TB danych do ponownego wykorzystywania;
  • zmodyfikujemy system biznes.gov.pl (MRiT) – API do pobierania kodów PKD i treści oraz artykułów;
  • zmodyfikujemy system Hurtownia Danych CEIDG (MRiT) – zmiana oprogramowania Aplikacji Raportowej, w tym więcej raportów oraz rozbudowa API HD publicznego o dane dotyczące koncesji, licencji i zezwoleń (API HD RDR);
  • zmodernizujemy system BDL  oraz Portal BDL (GUS);
  • zmodernizujemy Rejestry GDOŚ: EMAS, bezpośrednich zagrożeń szkodą w środowisku i szkód w środowisku, historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych; Bazy danych o ocenach oddziaływania na środowisko;
  • zmodyfikujemy system dane.gov.pl w zakresie nowych funkcjonalności – moduł statystyk, komunikacji z użytkownikami, moduł jakości danych i użyteczności portalu (MC);
  • uruchomimy portal w zakresie analizy danych o środowisku zgromadzonych w GIOŚ;
  • zbudujemy repozytorium otwartych danych badawczych Instytutu Badawczego Leśnictwa;
  • opracujemy raporty z badań dot. ponownego wykorzystywania ISP (MC);
  • przygotujemy materiały szkoleniowe oraz przeszkolimy pracowników administracji w Akademii Danych;
  • przeprowadzimy szereg działań informacyjno-promocyjnych promujących korzyści z danych i zachęcające do ich wykorzystywania – w szczególności konferencja, kampania, dathaton (MC).

Zakres uczestnictwa IBL

Zakres prac Instytutu Badawczego Leśnictwa dotyczy zaprojektowania, stworzenia i wdrożenia repozytorium otwartych danych badawczych oraz udostępnienia ich przez dedykowane API do 30 zbiorów danych.

Wybudowanych zostanie 30 API baz danych zawierających dane wysokiej wartości. Wszystkie zestawy danych będą dostępne przez API bez ograniczeń dla każdego użytkownika.

Wykonawcy projektu

Zakład Geomatyki:

dr inż. Damian Korzybski
Dorota Rokosz

Partnerzy

Rola* Nr Nazwa Akronim Kraj
K 1 Ministerstwo Cyfryzacji MC Warszawa, Polska
P 2 Główny Urząd Statystyczny GUS Warszawa, Polska
P 3 Główny Inspektorat Ochrony Środowiska GIOŚ Warszawa, Polska
P 4 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska GDOŚ Warszawa, Polska
P 5 Instytut Badawczy Leśnictwa IBL Sękocin Stary, Polska
P 6 Ministerstwo Rozwoju i Technologii MRiT Warszawa, Polska

*K – koordynator, P – partner

 

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

Translate »