Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
EUFORGEN
Rodzaj projektu
Krajowy
Status projektu
Zakończony
Okres realizacji
-
Nr umowy
Źródło finansowania
Kwota finansowania
Beneficjent
Koordynator / komórka wiodąca
Kierownik projektu
Opis projektu
Ochrona leśnych zasobów genowych w Turcji” – prezentacja profesora Zeki Kay
Spotkanie zostało zorganizowane przez Middle East Technical University w Ankarze i Forest Tree Seeds and Tree Breeding Research Directorate z Turcji. Współorganizatorem spotkania był sekretariat EUFORGEN z Bioversity International Regional Office for Europe w Rzymie. W spotkaniu uczestniczyło 27 osób z 22 krajów. Polskę na tym spotkaniu reprezentował dr inż. Jan Kowalczyk z Zakładu Genetyki i Fizjologii Drzew Leśnych IBL.
Projekt EUFORGEN rozpoczął się w 1994 roku. Uczestniczą w nim prawie wszystkie kraje europejskie. Celem Projektu jest ochrona i promowanie odpowiedniego wykorzystania leśnych zasobów genowych w leśnictwie wielofunkcyjnym. W czasie spotkania w Turcji omawiano sposób wyznaczenia na terenie Europy sieci leśnych powierzchni zachowawczych dla gatunków liściastych tworzących zwarte drzewostany. Opracowano minimalne wymagania dla tych powierzchni i zaproponowano sposób ich prowadzenia. Dyskusja dotyczyła różnych problemów związanych z ochroną zmienności genetycznej w lasach.
Zbocza gór południowej Turcji porastają sosny tureckie (Pinus brutia) i zimozielone dęby śródziemnomorskie Quercus coccifera
Pomimo dużego zróżnicowania lasów w Europie metody ochrony zróżnicowania genetycznego drzew leśnych są podobne. Aby były one skuteczne, muszą być podejmowane także na poziomie europejskim.
dr inż. Jan Kowalczyk
Zakład Genetyki i Fizjologii Drzew Leśnych IBL