Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
HESOFF
Rodzaj projektu
Międzynarodowy
Status projektu
Realizowany
Okres realizacji
01.10.2012 - 01.08.2018
Nr umowy
Źródło finansowania
Komisja Europejska w ramach Instrumentu Life + oraz NFOŚiGW
Kwota finansowania
Beneficjent
Instytut Badawczy Leśnictwa
Koordynator / komórka wiodąca
Zakład Ochrony Lasu IBL
Kierownik projektu
Dr hab. Tomasz Oszako
Opis projektu
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Instrumentu Life + oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Cele projektu
W Polsce zjawisko zamierania drzewostanów dębowych obserwowano od początku XX wieku na terenie między innymi tzw. „Płyty Krotoszyńskiej”, wśród ponad 100 letnich i młodszych drzewostanów dębowych. Zamieranie dębów i przyczyny tego zjawiska są wciąż badane. Za najbardziej prawdopodobne uznawane są: zmiany klimatu, zanieczyszczenia gleby, choroby dębów wywołane przez Phytophthora spp., zmiany aktywności biologicznej gleby czy zmiany w składzie i liczebności drobnoustrojów w tkankach roślin. Do tej pory została potwierdzona naukowo jedyna biologiczna przyczyna zamierania dębów którą stanowią silne uszkodzenia korzeni wywołane przez inwazyjne patogeny glebowe z rodzaju Phytophthora. Mikroorganizmy te uszkadzają nawet 90% korzeni drobnych powodując usychanie koron i zamieranie całych drzew.
Projekt HESOFF koncentruje się na integracji innowacyjnych technologii z ekologicznymi metodami ochrony lasu. Głównymi celami projektu są:
1. Ocena działania fosforynów jako stymulatorów odporności drzew przeciwko patogenom z rodzaju Phytophthora.
2. Wprowadzenie do praktyki leśnej nowych metod monitoringu w ochronie kompleksów leśnych poprzez analizę zdjęć multispektralnych ze Stratosferycznego Bezzałogowego Statku Powietrznego Długotrwałego Lotu (SDL DSP).
Charakterystyka projektu
- Założenie powierzchni badawczych kontrolnych i przeznaczonych do testowania fosforynów na terenie Nadleśnictw Krotoszyn (5 ha), Karczma Borowa (5 ha) oraz na terenie Nadleśnictwa Piaski (52 ar.)
- Przygotowanie technologiczne platformy multisensorowej oraz jej integracja z płatowcem
- Oznaczenie początkowego stanu zdrowotności drzewostanów na powierzchniach doświadczalnych poprzez oznaczanie zdrowotności drzewostanów z „ziemi”: ocena zdrowotności koron drzew, oznaczanie obecności fitopatogenów Phytophthora w glebie i w tkankach drzew, oznaczanie morfologii systemu korzeniowego, oznaczanie parametrów fizykochemicznych gleb oraz oznaczanie zdrowotności drzewostanów z „powietrza” za pomocą lotniczych zdjęć multispektralnych z SDL BSP
- Przeprowadzenie zabiegów chemicznym: oprysk lotniczy preparatem przeciwko folio fagom, oprysk lotniczy preparatem fosforynowym powierzchni w Karczmie Borowej i Krotoszynie oraz bezpośrednia aplikacja preparatu fosforynowego na pnie drzew w Nadleśnictwie Piaski
- Coroczny monitoring podzielony na dwie części: monitoring „z ziemi” oraz monitoring „z powietrza”
- Oszacowanie wpływu fosforynów na zdrowotność badanych drzewostanów i warunki siedliskowe na podstawie analizy porównawczej danych uzyskanych w czasie trwania eksperymentu.
Zakres uczestnictwa IBL
Zadanie A. 1 – Założenie powierzchni badawczych
Zadanie A. 2 – Oznaczenie początkowego stanu zdrowotnego drzewostanów i warunków siedliska wybranych drzew na powierzchniach doświadczalnych
Zadanie B. 1 – Przeprowadzenie zabiegów chemicznych
Zadanie C. 2 – Oznaczenie stanu zdrowotności drzewostanów i warunków siedliska wybranych drzew.
Zadanie C. 3 – Oszacowanie wpływu fosforynów na zdrowotność badanych drzewostanów i warunki siedliskowe.
Zadanie D. 2 – Tablice informacyjne z logo Life +
Zadanie D. 3 – Przygotowanie raportu w języku niespecjalistycznym „dla laika”
Zadanie D. 4 – Odczyty i wykłady dla instytucji i uczelni
Zadanie D. 5 – Konferencje o tematyce leśnej.
Wykonawcy projektu
Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych
Zakład Ochrony Lasu
ul. Braci Leśnej 3, Sękocin Stary, 05-090 Raszyn
tel. 22 7150 470, fax. 22 7150 313
Dr hab. Tomasz Oszako, prof. IBL (kierownik)
Dr hab. Justyna Nowakowska
Dr Katarzyna Kubiak
Mgr Marta Siebyła
Mgr inż. Miłosz Tkaczyk
Partnerzy
Rola* | Nr | Partner | Akronim | Kraj/miejscowość |
K | 1. | Instytut Lotnictwa | IL | Polska/Warszawa |
P | 2. | Instytut Badawczy Leśnictwa | IBL | Polska/Sękocin Stary |
*K – koordynator, P – partner