Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Określenie warunków przekształcania się pożaru pokrywy gleby w pożar całkowity w zależności od siedliskowych typów lasu, składu gatunkowego i wieku drzewostanu
Rodzaj projektu
Krajowy
Status projektu
Realizowany
Okres realizacji
15.04.2014 - 31.12.2016
Nr umowy
Źródło finansowania
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Kwota finansowania
Beneficjent
Instytut Badawczy Leśnictwa
Koordynator / komórka wiodąca
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu
Kierownik projektu
Dr hab. Ryszard Szczygieł
Opis projektu
Od roku 2007 w Instytucie Badawczym Leśnictwa funkcjonuje Krajowy System Informacji o Pożarach Lasów, w którym gromadzone są dane o pożarach w lasach wszystkich form własności. Dla pożarów, które miały miejsce w Lasach Państwowych informacje te są bardzo szczegółowe i zawierają dane dotyczące drzewostanów objętych pożarem (typ siedliskowy lasu, skład gatunkowy, wiek, wysokość, zwarcie i budowę piętrową, rodzaj pokrywy, podszyt). W zbliżonym czasie została przeprowadzona automatyzacja pomiarów w punktach wykorzystywanych do prognozowania zagrożenia pożarowego lasu, dzięki czemu dostępne są dokładne dane o warunkach meteorologicznych występujących w trakcie pożarów lasu. Szczegółowa analiza danych zawartych w tych dwóch zbiorach będzie podstawą do opracowania algorytmów oceny warunków przekształcania się pożaru pokrywy gleby w pożar całkowity drzewostanu. Algorytmy te w połączeniu z danymi z leśnych map numerycznych pozwolą na dynamiczną, przestrzenną ocenę ryzyka możliwości rozprzestrzeniania się ognia i objęciem przez niego warstwy koron drzew. Pozwolą one również na rozwijanie narzędzi informatycznych do modelowania rozprzestrzeniania pożarów lasu, poprzez umożliwienie automatycznego doboru rodzaju pożaru w zależności od aktualnej sytuacji meteorologicznej jak i warunków drzewostanowych.
Cele projektu
Celem głównym jest analiza warunków drzewostanowych i meteorologicznych, wpływających na możliwość przekształcenia się pożaru pokrywy gleby w pożar całkowity drzewostanu.
Charakterystyka projektu
Projekt ma charakter naukowy oraz aplikacyjny.
Zakres uczestnictwa IBL
Projekt jest realizowany przez pracowników Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.
Wykonawcy projektu
Dr hab. inż. Ryszard Szczygieł – Kierownik projektu
Mgr inż. Mirosław Kwiatkowski – Wykonawca
Dr inż. Józef Piwnicki – Wykonawca
Mgr inż. Bartłomiej Kołakowski – Wykonawca
Alina Klimczyk – Wykonawca
Partnerzy
Keywords
- przekształcanie
- pokrywa glebowa
- siedliskowe typy lasu
- siedliskowy typ lasu
- wiek drzewostanu
- forest habitat types
- age of the stand
- soil cover
- klimczyk
- skład gatunkowy
- gleba
- piwnicki
- kołakowski
- fires
- Laboratory of Forest Fire Protection
- drzewostan
- laboratorium ochrony przeciwpożarowej lasu
- pożar
- kwiatkowski
- pożary
- tree stand
- stands
- transformation
- fire
- species composition
- soil
- forest habitat type