Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Prowadzenie Krajowego Systemu Informacji o Pożarach Lasów w latach 2020-2022
Rodzaj projektu
Krajowy
Status projektu
Zakończony
Okres realizacji
01.01.2020 r. - 31.10.2022 r.
Nr umowy
DLŁ/1/2020
Źródło finansowania
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Kwota finansowania
321 900,00 PLN
Beneficjent
Instytut Badawczy Leśnictwa
Koordynator / komórka wiodąca
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL
Kierownik projektu
dr inż. Józef Piwnicki
Opis projektu
Projekt zlecony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest kontynuacją prac dotyczących stworzenia i prowadzenia zdecentralizowanego banku danych o pożarach lasów oraz opracowywania corocznych raportów i szczegółowych danych na potrzeby Unii Europejskiej. W projekcie wykorzystywane jest oprogramowanie internetowe „KSIPL” (stworzone głównie ze środków NFOŚiGW), które pozwala na archiwizację informacji o pożarach lasów oraz na eksport podstawowych danych, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej (http://bazapozarow.ibles.pl/ibl_ppoz/faces/index.jsp).
Cele projektu
Realizacja projektu polega na:
- prowadzeniu ogólnokrajowej bazy informacji o pożarach lasów, zwanej dalej „Bazą danych”, w latach 2020-2022 oraz zapewnienie Zamawiającemu bieżącego dostępu, po zalogowaniu się przez sieć Internet, do danych statystycznych zgromadzonych i przetworzonych w bazie;
- przygotowaniu raportów o sytuacji pożarowej w lasach Polski za rok 2019, rok 2020 i za rok 2021 w języku angielskim;
- wykonaniu analizy potrzeb różnych użytkowników „Bazy danych” w zakresie udostępniania danych oraz generowania raportów;
- wykonaniu aktualizacji internetowego oprogramowania „Bazy danych”, w zakresie wynikającym z analizy, o której mowa w pkt 3;
- przygotowaniu pisemnych raportów w języku polskim z realizacji każdego etapu projektu, zawierających w szczególności raporty, o których mowa w pkt 2 oraz analizę, o której mowa w pkt 3 oraz na temat aktualizacji internetowego oprogramowania „Bazy danych”, o której mowa w pkt 4, zwanych dalej „Raportami”;
- przygotowaniu pisemnej syntezy projektu, będącej zwięzłą informacją na temat zakresu prac wykonanych w trakcie realizacji całego projektu.
Charakterystyka projektu
Zgodnie z umową projekt jest realizowane w trzech etapach, obejmujących następujący zakres prac:
Etap I – 2020 rok:
- Weryfikacja meldunków pożarowych zgromadzonych w KSIPL w 2019 roku.
- Opracowanie raportu o sytuacji pożarowej w lasach Polski w 2019 r. oraz przekazanie szczegółowych danych o zaistniałych pożarach do Wspólnotowego Centrum Badawczego w Isprze (Włochy), odpowiedzialnego za Europejski System Informacji o Pożarach Lasów.
- Gromadzenie danych o pożarach lasu zaistniałych w 2020 r. oraz okresowe przekazywanie zbiorczych informacji do Wspólnotowego Centrum Badawczego w Isprze.
- Analiza potrzeb różnych użytkowników KSIPL, dotycząca udostępniania danych o pożarach lasów i generowania raportów.
- Opracowanie raportu z realizacji I etapu projektu w okresie od 1.01.2020 r. do 9.12.2020 r.
Etap II – 2021 rok
- Weryfikacja meldunków pożarowych zgromadzonych w KSIPL w 2020 roku.
- Opracowanie raportu o sytuacji pożarowej w lasach Polski w 2020 r. oraz przekazanie szczegółowych danych o zaistniałych pożarach do Wspólnotowego Centrum Badawczego w Isprze (Włochy).
- Gromadzenie danych o pożarach lasu zaistniałych w 2021 r. oraz okresowe przekazywanie zbiorczych informacji do Wspólnotowego Centrum Badawczego w Isprze.
- Aktualizacja internetowego oprogramowania KSIPL uwzględniająca nowe potrzeby różnych użytkowników systemu.
- Opracowanie raportu z realizacji II etapu projektu w okresie od 10.12.2020 r. do 31.10.2021 r.
Etap III – 2022 rok
- Weryfikacja meldunków pożarowych zgromadzonych w KSIPL w 2021 roku.
- Opracowanie raportu o sytuacji pożarowej w lasach Polski w 2021 r. oraz przekazanie szczegółowych danych o zaistniałych pożarach do Wspólnotowego Centrum Badawczego w Isprze (Włochy).
- Gromadzenie danych o pożarach lasu zaistniałych w 2022 r. oraz okresowe przekazywanie zbiorczych informacji do Wspólnotowego Centrum Badawczego w Isprze.
- Opracowanie raportu z realizacji III etapu projektu w okresie od 1.11.2021 r. do 31.10.2022 r. oraz syntezy, obejmującej wszystkie prace wykonane w trakcie realizacji całego projektu.
Zakres uczestnictwa IBL
Instytut Badawczy Leśnictwa jest głównym wykonawcą i koordynatorem badań w ramach projektu.
Wykonawcy projektu
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu:
dr inż. Józef Piwnicki (koordynator)