Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Przegląd definicji funkcjonujących w innych krajach UE, a związanych z różnorodnością biologiczną dla różnych kategorii środowisk, w tym wodnych, leśnych, łąkowych
Rodzaj projektu
Krajowy
Status projektu
Realizowany
Okres realizacji
11.10.2023 – 31.12.2023
Nr umowy
1565/2023/Wn50/NE-PR/D
Źródło finansowania
NFOŚiGW
Kwota finansowania
49 200,00 zł
Beneficjent
Instytut Badawczy Leśnictwa
Koordynator / komórka wiodąca
Zakład Ekologii Lasu
Kierownik projektu
prof. dr hab. Dorota Dobrowolska
Opis projektu
Różnorodność biologiczna to różnorodność organizmów żywych, którą ocenia się, biorąc pod uwagę różnorodność gatunków, różnorodność genów w obrębie każdego gatunku oraz organizację i rozmieszczenie ekosystemów. Konwencja o różnorodności biologicznej definiuje różnorodność biologiczną jako „zmienność istot żywych wszelkiego pochodzenia, obejmującą między innymi ekosystemy wodne i kompleksy ekologiczne, których są one częścią: obejmuje to różnorodność w obrębie gatunku oraz różnorodność ekosystemów” (art. 2). Pojęcie różnorodności biologicznej dotyczy zatem wszystkich składników i odmian świata ożywionego. Naukowcy wyróżniają trzy poziomy: różnorodność ekologiczna (ekosystemy); specyficzna różnorodność (gatunek); różnorodność genetyczna (geny). Innym istotnym składnikiem różnorodności biologicznej są interakcje w obrębie każdego z tych trzech poziomów organizacji i pomiędzy nimi.
Ponieważ niemożliwe jest zmierzenie wszystkich aspektów różnorodności biologicznej potrzebne są zasady jej monitorowania. Do oceny różnorodności biologicznej w większości krajów Europy wykorzystuje się różne wskaźniki. Na podstawie wskaźników różnorodności biologicznej środowisk leśnych, wodnych i łąkowych wykonany zostanie przegląd dostępnych materiałów w państwach UE.
Cele projektu
Charakterystyka projektu
Zakres uczestnictwa IBL
Wykonawcy projektu
prof. dr hab. Dorota Dobrowolska (Zakład Ekologii Lasu – Instytut Badawczy Leśnictwa)