Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Rozpoznanie chemicznych i wizualnych stymulantów chrząszczy żerdzianki sosnówki podgatunku Monochamus galloprovincialis ssp. pistor
Rodzaj projektu
Krajowy
Status projektu
Zakończony
Okres realizacji
15.03.2018 r. - 14.03.2022 r.
Nr umowy
UMO-2017/25/B/NZ9/02588; Aneks nr 1
Źródło finansowania
Narodowe Centrum Nauki
Kwota finansowania
1 037 352 zł. (w tym 196 112 zł. dla IBL)
Beneficjent
Konsorcjum Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) i Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL)
Koordynator / komórka wiodąca
Koordynator / Komórka wiodąca w IBL Zakład Ochrony Lasu IBL
Kierownik projektu
Dr hab. Rafał Szmigielski (IChF PAN)
Opis projektu
Projekt jest finansowany w ramach konkursu OPUS 13 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki.
Znaczenie żerdzianki sosnówki, Monochamus galloprovincialis, zdecydowanie wzrosło w ostatnich latach, odkąd stała się ona wektorem inwazyjnego gatunku nicienia, węgorka sosnowca Bursaphelenchus xylophilus, zawleczonego do Europy w 1999 r. i powodującego zamieranie sosen. Węgorek rozprzestrzenił się w Portugalii i Hiszpanii, skąd może migrować do pozostałej części kontynentu, w tym do Polski. Wczesne wykrycie nicienia wymaga m.in. badania żerdzianek, zwłaszcza osobników niedojrzałych płciowo, które są głównym wektorem szkodnika. W Europie występują dwa podgatunki żerdzianki – M. g. ssp. galloprovincialis w zachodniej i południowo-zachodniej części oraz M. g. ssp. pistor w pozostałej części Europy. Mechanizm komunikacji zapachowej jest znany tylko dla dojrzałych płciowo osobników podgatunku M. g. ssp. galloprovincialis.
Cele projektu
Główne cele projektu obejmują identyfikację bodźców zapachowych (związków chemicznych wydzielanych przez pędy sosny zwyczajnej Pinus sylvestris) i bodźców wizualnych (kolorów), które są wykorzystywane przez niedojrzałe płciowo żerdzianki podgatunku M. g. ssp. pistor w celu znajdywania drzew odpowiednich do odbycia żeru uzupełniającego. Zidentyfikujemy też kolory wykorzystywane przez dojrzałe samice do odnajdywania drzew odpowiednich do złożenia jaj. Dodatkowo zbadamy czy feromony współwystępujących korników należących do rodzajów innych niż Ips (non-Ips) są atrakcyjne dla chrząszczy podgatunku M. g. ssp. pistor.
Charakterystyka projektu
Projekt ma charakter interdyscyplinarny i skupia się na uzyskaniu nowej wiedzy w zakresie ekologii chemicznej, biologii i behawioru żerdzianki sosnówki, w następujących obszarach:
- stymulacja chemiczna niedojrzałych płciowo chrząszczy żerdzianki sosnówki podgatunku M.g. ssp. pistor podczas poszukiwania drzewa żywicielskiego do odbycia żeru uzupełniającego;
- stymulacja chemiczna dojrzałych płciowo żerdzianek podgatunku M.g. ssp. pistor występującego w centralnej i wschodniej Europie charakteryzującej się klimatem kontynentalnym, dominacją sosny zwyczajnej i specyficzną fauną towarzyszącą;
- rola koloru w wyborze przez żerdziankę korony drzewa do żerowania lub pnia drzewa do składania jaj.
Ponieważ podgatunek M.g. ssp. pistor jest potencjalnym wektorem węgorka sosnowca w środkowej i wschodniej części Europy, zdobyta wiedza przyczyni się też do rozwoju efektywnego monitoringu tego nicienia poprzez odłowy chrząszczy za pomocą skutecznych atraktantów, dyspenserów i pułapek.
Zakres uczestnictwa IBL
IBL jest partnerem w konsorcjum. Odpowiada za realizację 4 z 7 zadań badawczych.
Wykonawcy projektu
Instytut Chemii Fizycznej PAN (Lider),
Instytut Badawczy Leśnictwa (Partner).
Partnerzy
Kierownik projektu w IBL
Dr hab. Lidia Sukovata
Zakład Ochrony Lasu IBL
Keywords
- chemiczne stymulanty
- stymulanty
- wizualne stymulanty
- żerdzianka sosnówka
- Monochamus galloprovincialis ssp. pistor
- chemical stimulants
- stimulants
- visual stimulants
- pine beetle
- instytut chemii fizycznej
- polska akademia nauk
- instytut badawczy leśnictwa
- Zakład Ochrony Lasu
- Department of Forest Protection
- Monochamus galloprovincialis
- pan
- ibl
- beetles
- chrząszcze