Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Znaczenie lasów i gruntów z roślinnością leśną w pochłanianiu i magazynowaniu CO2 w ramach nowej strategii leśnej UE 2030 oraz pakietu ustaw „Gotowi na 55”
Rodzaj projektu
Krajowy
Status projektu
Realizowany
Okres realizacji
07.12.2023-12.12.2025
Nr umowy
1853/2023/Wn50/NE-PR/D
Źródło finansowania
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Kwota finansowania
1 080 000
Beneficjent
Konsorcjum Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Przedsiębiorstwa Państwowego pn. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej
Koordynator / komórka wiodąca
Zakład Geomatyki
Kierownik projektu
Emilia Wysocka-Fijorek
Opis projektu
W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano 7 grudnia 2023 roku umowę o dofinansowanie w formie dotacji realizacji ekspertyzy pn. „Znaczenie lasów i gruntów z roślinnością leśną w pochłanianiu i magazynowaniu CO2 w ramach nowej strategii leśnej UE 2030 oraz pakietu ustaw „Gotowi na 55””.
Ekspertyza realizowana będzie w latach 2023-2025 przez Konsorcjum Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Przedsiębiorstwa Państwowego pn. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej ze środków NFOŚiGW w ramach programu „Wsparcie Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie realizacji polityki klimatycznej Część 1) Ekspertyzy, opracowania, realizacja zobowiązań międzynarodowych”.
Realizacja ekspertyzy pozwoli w sposób optymalny skoordynować działania instytucji związanych z monitorowaniem i raportowaniem z zakresu leśnictwa, będącego jednym z istotniejszych elementów sektora użytkowania gruntów i opracować wkład do krajowego systemu raportowania emisji i pochłaniania CO2.
Realizowana przez Konsorcjum ekspertyza skupia się wokół analiz i opracowań realizujących potrzeby bieżącego wsparcia DLŁ MKiŚ. Zakres przedmiotowy tematu, obejmuje zarówno kwestie analiz danych jak i ewentualnej weryfikacji danych źródłowych wytworzonych na potrzeby szacunków emisyjnych sektora LULUCF, jak również przygotowania ewentualnych wytycznych w zakresie wykorzystywanych metod szacunków i związanych z nimi wskaźników emisyjnych (przeliczeniowych).
W związku z wejściem w życie pakietu „Gotowi na 55”, a także mając na względzie złożoność tematyki związanej z gruntami leśnymi, stanowiącej pewne wyzwanie wokół dyskusji nad przyszłością sektora LULUCF, szczególnie w kontekście poziomu partycypacji tego sektora w wypełnianiu celu redukcyjnego EU względem emisji g.c., określonego w ramach Europejskiego prawa o klimacie, opracowania w zakładanym zakresie – wykonane przez Zespół mogą stanowić ważny element w zakresie właściwej oceny danych emisyjnych dla sektora LULUCF, jak również, z wykorzystaniem danych pomocniczych, przyczyniać się do ewentualnej, aczkolwiek prawnie wymaganej mitygacji emisji w pozostałych sektorach gospodarki.
Raporty cząstkowe
- Raport podsumowujący 2023
- I fiszka 2024
- II fiszka 2024
- I fiszka 2023
- II fiszka 2023
- III fiszka 2023
- IV fiszka 2023
- V fiszka 2023
Cele projektu
Ocena potencjału mitygacyjnego sektora LULUCF, lub chociażby elementów tego sektora, tj. gruntów leśnych i związanych z nimi przekształceń, względem bilansów emisyjnych generowanych holistycznie, bądź częściowo w sektorze jest podstawowym elementem strategicznym wobec kluczowych zadań służących osiągnięciu zakładanego w Europejskim prawie o klimacie celu redukcji g.c.. Zarówno mechanizm generowania jednostek pochłaniania, jak również opracowanie optymalnej metody kalkulacji danych emisyjnych jak i danych źródłowych dla sektora LULUCF, jest jednym z kluczowych zadań i efektów zgłoszonej ekspertyzy.
Charakterystyka projektu
Wyniki ekspertyzy skierowane będą głównie do instytucji rządowych oraz zarządzających gruntami leśnymi i docelowo mogą być wykorzystywane przy podejmowaniu strategicznych decyzji odnośnie możliwości pochłaniania węgla w sektorze leśnym. Warto zwrócić uwagę, iż informacje w tym zakresie stanowić mogą podstawę metodyczna do rozważenia w zakresie pozycji negocjacyjnej instytucji rządowych, przyjmowana wobec dyskusji nad pakietem „Gotowi na 55”.
Zakres uczestnictwa IBL
Wykonawcy projektu
Konsorcjum Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Przedsiębiorstwa Państwowego pn. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej
Partnerzy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska